Tajemství zářivých vlasů: Ingredience z vaší kuchyně
Péče o vlasy bývá často spojována s finančně nedostupnými luxusními produkty, které slibují navrácení ztraceného lesku. Jenže ten můžete svým vlasům dopřát i díky ingrediencím, které máte doma v kuchyni.
O vlasy je třeba správně pečovat. Každý den jsou totiž vystavovány mnoha stresovým faktorům jako jsou slunce, chlorovaná voda v bazénu, ostrý vítr anebo zahřívání pomocí žehliček, fénů nebo barvení. Tyto a další faktory pak mohou vlasy oslabovat, způsobit jejich poškození, třepení a ztrátu lesku.
To může vést také k suchosti vlasů. Suché vlasy často působí matně a bez lesku. Suché vlasy mají pak sklony k lámanosti a kromě toho, že vypadají jako bez života, se lámou a trpí. Ztráta lesku je proces u vlasů z části běžný, který můžeme vyřešit například jednoduchým zastříhnutím konečků. Co se estetiky týče, vlasové délky dále hezky regenerují nejrůznější kondicionéry, masky, zábaly a séra. Vyrobit si je můžete s trochou šikovnosti i sami doma.

Pomohou jednoduché ingredience
Jednou z ingrediencí, kterou možná máte doma a která vám může pomoci v cestě za krásnou a lesklou, je med. Ten se používá ve vlasové péči a kosmetice obecně už odnepaměti. V historii jej využívali už staří Egypťané, kteří si z něj dělali masku, do které přidávali ještě mléko a ricinový olej, který je vyhlášený pro své hojivé účinky.
V Řecku a Římě se pak med používal také, a to v kombinaci s olivovým olejem, který je bohatý na vitamíny E a K.
Dodnes je med využíván také v Indii, kde se z něj tvoří zábaly, které obsahují ještě prášek amla a jogurt, případně kokosový olej. V Africe se med například kombinuje s nejrůznějšími bylinami, s aloe vera, vývarem z ibišku a s bambuckým máslem. Na našem území se pak na vlasy historicky používal spolu se žloutky a pivem, které obsahuje vitamín B. Ten podporuje pevnost vlasů.
Med je vynikající už jen díky tomu, že dokáže udržet ve vlasech hydrataci a podporuje jejich růst. Tím, že obsahuje enzymy a antioxidanci obnovuje lesk vlasů a navrací jim vitalitu. Také má protizánětlivé účinky, takže může zmírnit podráždění vlasové pokožky.
Vytvořte si domácí masku
Doma si můžete vytvořit tři opravdu jednoduché typy vlasových masek, které vám vlasy krásně prozáří. Med můžeme smíchat s kokosovým olejem a nechat asi hodinu působit. Masku poté omyjeme šamponem a opláchneme vodou.
Med můžeme smíchat také s již zmiňovaným jogurtem, tato směs navíc ještě hezky zklidní vlasovou pokožku. Med můžeme smíchat také s vejcem a nanést na vlasy. Takové masky necháváme působit přibližně dvacet minut a poté je oplachujeme vlažnou vodou a šamponem.
Pokud nemáte doma med anebo chcete vyzkoušet veganskou variantu masky na vlasy, můžete do své vlasové péče zařadit jablečný ocet. Ten je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky, dokáže tak krásně srovnat pH časové pokožky, zlepšit její zdraví a tím i kvalitu vlasů. Jablečný ocet hezky uzavře vlasové folikuly, ty pak působí hladší a lesklejší. Zároveň podporuje jejich růst a dokonce pomáhá odstraňovat i nepříjemné lupy.

Jablečný ocet používáme na vlasy ve formě roztoku anebo masky. Ideální je tak připravit dvě polévkové lžíce jablečného octa na jeden hrnek vody. Vlasy tímto roztokem po umytí šamponem opláchneme a necháme pět minut působit. Po pěti minutách opláchneme vlasy studenou vodou. Studená voda totiž hezky uzavře vlasové folikuly, vlasy tak budou působit automaticky hladší a lesklejší a nebudou krepatět.
Takový postup můžeme opakovat jednou týdně. Efekt se může dostavit ihned, dlouhodobější efekt ale zaznamenáte po pravidelném používání v řádu několika týdnů.
Jablečný ocet můžete použít i v kombinaci s medem, kdy smícháme dvě polévkové lžíce jablečného octa, dvě polévkové lžíce medu a tři lžíce kokosového oleje. Masku vmasírume do vlasů a necháme ji na hlavě působit asi patnáct minut. Poté vlasy důkladně opláchneme a použijeme kondicionér.