Střely AIM-132 ASRAAM pro Ukrajinu. Objevily se neobvyklé fotografie pozemní sestavy. Střely ASRAAM byly upraveny tak, aby mohly být odpalovány ze země
Jednou z klíčových zbraní pro osud válek je protiletadlová technika. Západ již dodal řadu starých i nových systémů s tímto určením, ale fotografie ukazující jeden z nich může vyvolat překvapení. Ukazuje, že Ukrajina obdržela zbraň, kterou dosud nikdo neměl: samohybné raketomety AIM-132 ASRAAM. Vysvětlíme, co jsou tyto zbraně zač a jaké jsou jejich schopnosti.
Potvrzení o používání raket ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) na Ukrajině přináší jedna z fotografií, kterou zpřístupnila služba Ukraine Weapons Tracker.
#Ukraine: More of the fruits of British Assistance 🇬🇧 to the Ukrainian Army- MBDA ASRAAM IR anti-aircraft missiles mounted on a Supacat HMT truck to provide a mobile air-defense platform.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) August 4, 2023
When fired from aircraft, the ASRAAM can hit targets more than 25km away. pic.twitter.com/nW1r96Aau3
Je na ní zachycena poměrně neobvyklá sestava – podvozek terénního vozidla Supacat 6×6 (používá se také v odpalovacím zařízení Wolfram, které odpaluje střely Brimstone), na němž je umístěno dvojité odpalovací zařízení se střelami ASRAAM.
Zaměřovač je neobvyklý, protože střely AIM-132 ASRAAM jsou střely vzduch-vzduch britské výroby od společnosti MBDA s dosahem více než 25 km. Dosud je používaly britské letouny Eurofighter Typhoon a indické SEPECAT Jaguar a donedávna také australské víceúčelové letouny F/A-18A/B Hornet, píše server TheDrive.
Střely AIM-132 ASRAAM na Ukrajině
Jak je vidět, střely ASRAAM byly upraveny tak, aby mohly být odpalovány z pozemní platformy. Na vozidle – mezi letovou palubou a střelami – je rovněž vidět konstrukce, která je s největší pravděpodobností nějakým druhem senzorové soustavy – možná optickým a infračerveným senzorem, určeným k navedení střel na cíl a možná vznášejícím se nad vozidlem.
Systém se zdá být zajímavou reakcí na nedávno popsaný problém, který pro Ukrajince představují ruské vrtulníky Ka-52. Tyto stroje Rusové používají jako protitankové kanóny během ukrajinské ofenzivy.
Operují hluboko ve vlastním uskupení, mimo dosah lehkých protiletadlových odpalovacích zařízení, jako jsou různé MANPADS, a ničí ukrajinská vozidla protitankovým systémem 9K121 Wichr s dosahem až 10 km bez rizika sestřelení.
Odpověď na ruské vrtulníky
Odpovědí je právě vyobrazená souprava – relativně lehký podvozek s velmi vysokou schopností překonávat obtížný terén. Umožňuje protiletadlovému kompletu vjet do těžko přístupných oblastí v blízkosti bojové linie a v případě ohrožení se rychle stáhnout.
Přestože střelba ze země zkracuje dolet střel ASRAAM, je stále mnohem větší než lehčí polské Pioruny nebo americké Stingery (MANPADS váží asi 10-15 kg, zatímco ASRAAM 88 kg).
Kromě toho střely ASRAAM nevyžadují viditelnost cíle. Stačí vystřelit střelu jeho směrem tak, aby hlavice s infračerveným senzorem cíl našla (respektive teplo viditelné proti obloze, generované motory) a navedla střelu k němu. Navíc lze cíl zaměřit již po odpálení střely.
Ačkoli zatím nejsou žádné zprávy o použití této zbraně na Ukrajině, její výskyt na frontě by mohl znamenat velmi vážný problém pro ruské piloty vrtulníků.
Zdroj: TheDrive
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]