Střely ADM-160B MALD generují falešnou radarovou stopu. Rusové střílejí naprázdno

Ukrajinský útok na cíl poblíž Luhansku ukázal, že kromě střel s plochou dráhou letu Storm Shadow má ukrajinské letectvo k dispozici také moderní klamné cíle z amerických střel ADM-160B MALD, jak uvádí server The Drive. Rusové totiž stříleli naprázdno. Vysvětlujeme, jak střely fungují.

Střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, které dodává Velká Británie, nabízejí schopnost přesně ničit cíle vzdálené několik set kilometrů, ale vyžadují střelbu z letadel. Ty jsou, jak víme, zranitelné ruskou protivzdušnou obranou, ale zdá se, že Ukrajinci mají eso v rukávu.

Tím jsou s největší pravděpodobností klamné cíle dodávané USA v podobě raket ADM-160B MALD od společnosti Raytheon. Ty v kombinaci s protiradiolokačními střelami AGM-88 HARM umožňují účinně vytvořit bezpečný koridor pro letadla nesoucí například výše zmíněné střely Storm Shadow.

ADM-160B MALD generují falešnou radarovou stopu

Střela ADM-160B MALD byla zkonstruována v roce 2000 společností Raytheon a je rozvinutím dřívějšího projektu iniciovaného agenturou DARPA v roce 1995. První střela navržená společností Teledyne Ryan, označená ADM-160A MALD, byla dokončena krátce poté, ale program byl přesto v roce 2002 zrušen kvůli nedostatečnému doletu.

O několik let později však byl projekt obnoven společností Raytheon, a tak byla vyvinuta vylepšená střela ADM-160B MALD, která byla zavedena do výzbroje USAF v roce 2009. Konstrukčně je ADM-160B MALD střela nižší třídy o hmotnosti 115 kg, délce 2,84 m a rozpětí křídel 1,71 m, která je schopna letět až 920 km po dobu 45 minut. Střela může nejen letět přímo, ale také manévrovat a kroužit nad cílem tím, že předstírá radarový signál letadla.

To umožňuje například skupině úderných letounů vypálit střely ADM-160B MALD dopředu, aby upoutaly pozornost protiletadlové obrany nepřítele. Ta na svých radarech uvidí cíle, které vypadají jako vojenské letouny, a přikročí k boji proti nim. Následně bude úderná skupina, např. pomocí střel AGM-88 HARM nebo jiných přesných prostředků jako JDAM-ER, schopna odhalené protiletadlové systémy zlikvidovat. Nejedná se o nejnovější variantu, neboť od roku 2012 dostává americké letectvo ještě novější střely ADM-160C MALD-J, které mají navíc zabudovaný systém elektronického boje pro rušení radarů protivzdušné obrany a komunikační spojení pro změnu parametrů během letu.

Zdroj: redakce, thedrive.com