Stíhačky MiG-31BM s raketami dlouhého doletu. Takto Rusové loví ukrajinská letadla
Po měsících neúspěšných pokusů o prosazení své nadvlády na ukrajinském nebi začali Rusové používat novou taktiku. Pro boj zvolili neobvyklé letouny, a to stíhačky MiG-31BM, jak uvádí server Eurasian Times.
MiG-31BM je vývojovou verzí letounu MiG-31. Stroje tohoto typu byly vyvinuty již v 70. letech 20. století, aby poskytly Sovětskému svazu ochranu před úderem amerických strategických bombardérů. Předpokládalo se, že jejich útok přijde zpoza Arktidy, což si vyžádalo použití několika specifických řešení u ruských stíhaček.
MiG-31 – strážce Arktidy
Letoun MiG-31 je navržen tak, aby byl schopen udržet vysokou rychlost po dlouhou dobu. Letoun může zrychlovat až na Mach 2,8. Stroj je také vybaven radarem velkého dosahu.
To je důsledek předpokladu, že letoun MiG-31 nemusí během svých misí využívat podporu pozemní infrastruktury a bude plnit úkoly bez přístupu k údajům z pozemních radarových stanic. Ochrana rozsáhlých prostorů nad severní částí Asie nutila vývojáře letounu zajistit velký dolet a zároveň vysokou rychlost, aby rychle dosáhl hlídkového prostoru nebo zjištěné hrozby.
Za tímto účelem byl vyvinut letoun s velkými rozměry, vzletovou hmotností více než 46 tun a doletem až 5 000 km. Stroj má výkonnou radarovou stanici a výzbroj s dlouhým dosahem. U letounů MiG-31 to byly střely R-27, zatímco novější, modernizované MiG-31BM mohou používat mnohem modernější střely R-37, které jsou schopny ničit vzdušné cíle na vzdálenost téměř 300 km.
Ačkoli byly letouny MiG-31 původně určeny především k boji proti bombardérům, letounům AWACS nebo létajícím tankerům, jejich modernizovaná verze se účastní bojů nad Ukrajinou.
Letoun MiG-31BM nad Ukrajinou
Rusové k tomuto účelu používají modernizovanou variantu letounu MiG-31BM. Taktika Rusů spočívá v tom, že hlídky těchto letadel se pohybují v bezpečném a kontrolovaném vzdušném prostoru. Radarové stanice z jiných ruských letadel pak mohou pracovat jejich jménem a předávat MiGům údaje o cílech. Jakmile je nepřátelský stroj detekován, piloti MiGů 31BM vypálí rakety dlouhého doletu a zaútočí z bezpečné vzdálenosti, jak píše server Aerotime.
Toto řešení umožňuje obtěžovat ukrajinské letectvo bez ohrožení vlastních strojů a pilotů. Útokem z velmi velké vzdálenosti se posádky MiGů 31BM nevystavují protiletadlové palbě Ukrajinců ani protiútokům ukrajinského letectva.
Ukrajina v současné době nedisponuje schopnostmi, které by jí umožňovaly vést rovnocenný vzdušný boj s letouny MiG 31BM. Důvodem je skutečnost, že ukrajinské bojové letouny MiG 29 a Su-27 nemají výzbroj, která by umožnila boj na dlouhou vzdálenost s ruským protivníkem.
Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, aerotime.aero, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]