Stíhačka F-35 posílí. Americké letectvo integruje střely v přepočtu za 2 miliardy korun, které jsou účinné v ničení radarů

Americké letectvo posouvá hranice moderní vojenské technologie s investicí v přepočtu za 2,1 miliardy korun do integrace střel AGM-88G AARGM-ER do stíhacího letounu F-35, píše web Naval Technology.

Tento krok znamená významné posílení schopností letounu proti protivzdušné obraně, přičemž střely AARGM-ER jsou první svého druhu, které mohou být neseny přímo v těle letounu, čímž si F-35 zachovává své stealth vlastnosti.

Rakety AGM-88G AARGM-ER přináší nejen prodloužený dolet, ale také pokročilé naváděcí technologie. Hlavice je vybavena aktivním radarem a satelitní navigací, umožňující střele efektivně zasahovat nepřátelské cíle, i když vypne své radarové systémy.

Raketa je nejnovější verze americké protiradiolokační střely, navržená pro zničení nepřátelských radarů a obranných systémů. Tento typ munice je zásadní pro moderní vzdušné operace, kde převaha v elektronickém boji a schopnost potlačit nepřátelskou protivzdušnou obranu jsou klíčové.

Střela AGM-88G AARGM-ER je navržena pro použití s širokou škálou amerických a spojeneckých bojových letounů, včetně F-35 Lightning II, F/A-18E/F Super Hornet a dalších.

Integrace se neomezuje pouze na jeden typ F-35, ale zahrnuje všechny tři verze letounu, a dokonce se plánuje distribuce střel i do spojeneckých zemí. To demonstruje strategický význam a globální dopad tohoto projektu. S přiblížením dalších inovací, jako je střela SiAW, stojí americké letectvo na prahu nové éry vojenské převahy.

Zdroj: Naval Technology