Stát získal nechtěné nemovitosti za 5 miliard a teď je zdarma rozdává: Zjistěte, jak a komu
Od července letošního roku český stát disponuje desítkami tisíc nemovitostí v hodnotě 5 miliard korun. Stát se rozhodl, že je buď rozdá zdarma, nebo prodá.
Situace, kdy stát během jednoho dne nabyl takto obrovské majetky, je unikátní. Vznikla tím, že uplynula lhůta, do které se mohli přihlásit skuteční vlastníci nemovitostí. Jak je vidět, ve velkém množství případů se tak nestalo a tudíž nemovitosti přešly automaticky pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
Převod na kraje a obce
K 1. červenci tohoto roku převzal ÚZSVM celkem 114 375 pozemků a 703 staveb nebo podílů na nich. „Z nemovitostí nabytých po neznámých vlastnících jich ÚZSVM bezúplatně převedl téměř 31 tisíc, u dalších desítek tisíc byl již podán návrh na vklad do katastru nemovitostí. Jednalo se o pozemky a o převody na státní instituce,“ uvedla pro server echo24 tisková mluvčí úřadu Michaela Tesařová.
Na první pohled to může vypadat, že stát začal rozdávat lidem tyto nepotřebné pozemky a budovy, ale situace je jiná. Stát se snaží převést tyto nemovitosti na kraje a obce, nikoliv na konkrétní lidi. Podle Tesařové stát postupuje v souladu s metodickým plánem, který byl pro tyto účely vytvořen. Podle ní navíc nejde o nějak zvláštní postup, stát takto převádí na kraje a obce nemovitosti každý rok, jen v mnohem menším měřítku. Konkrétně to má být 20 až 25 tisíc nemovitostí každý rok, z toho 80 procent je převedeno bezúplatně právě na kraje či obce.
Prodej formou elektronické aukce
Pokud kraje nebudou majetek chtít, což se také stává, bude prý úřad postupovat podle metodiky tak, že se pokusí nemovitosti prodat v elektronické aukci na webových stránkách www.nabidkamajetku.cz. Teprve tam se tak k nemovitostem mohou dostat běžní lidé, ovšem za nemovitosti musí v rámci aukce zaplatit.
Kromě majetku, o který se jeho vlastníci nehlásí, má stát také spoustu nemovitostí, které prohlásil za nepotřebný. Loni totiž proběhla inventura státního majetku, ve které bylo označeno jako nepotřebné přes 30 tisíc nemovitostí. „To ovšem neznamená, že všechny uvedené nemovitosti jsou pro stát skutečně nepotřebné,“ poukázala Tesařová. Stát teprve bude rozhodovat, které z těchto nemovitostí prodá, a které si případně ponechá. Ty, které si nebude chtít nechat, zkusí opět nabídnout krajům a obcím a následně, pokud je tyto nebudou chtít, opět prodá v aukci. Prodej tak velkého množství nemovitostí, které nyní spadly do klína státu, by mohly pozitivně přispět ke stavu státního rozpočtu, který je deficitní.
Prodeje pomohou státnímu rozpočtu
Že prodeje nemovitostí pomáhají rozpočtu, ukazuje případ z dubna, kdy ÚZSVM prodal tři pozemky v Bezručově údolí v Chomutově, které je mimochodem přírodním parkem a oblíbenou rekreační oblastí, soukromému vlastníkovi. Pozemky získala společnost Akawelt, provozující hostinskou činnost, ubytovací služby. Firma vlastní i ostatní budovy v tomto místě včetně restaurace a ubytovacího zařízení, takže díky koupi pozemku mohla scelit svůj majetek. „Výtěžek z prodeje ve výši 3 220 000 korun byl odveden do státního rozpočtu,“ uvedla Michaela Tesařová pro Chomutovský deník.
Na prodej bude asi i zámek Štiřín
Příkladem nemovitosti, kterou stát označuje za nepotřebnou, je známý zámek Štiřín. Historické nemovitosti s konferenčním centrem a rozsáhlým parkem se již dříve zbavilo Ministerstvo zahraničních věcí a zámek tak spadá také pod ÚZSVM. Žádná státní instituce neprojevila o areál zájem, takže se nyní začíná uvažovat o prodeji zámku. Ještě nedávno přitom stát do zámku investoval 18 milionů korun, když byly rekonstruovány dvě kuchyně a pořízeno špičkové gastronomické vybavení. Kdy a zda vůbec se prodej zámku uskuteční, je však zatím nejasné. Jak je vidět na tomto případě, prodej státního majetku někdy není úplně jednoduchý.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]