Stačil dron, provázek a granát a ruský tank vyletěl do povětří. Kreativita Ukrajinců nezná mezí

Kreativita Ukrajinců nezná mezí a poškozené tanky opuštěné Rusy, kterých se nelze zmocnit, ničí preventivně. Jednou z nejúčinnějších a nejlevnějších metod je použití komerčních dronů naložených granáty. Vysvětlíme, jak tato konfigurace funguje.

Ničení opuštěné techniky je nesmírně důležité, protože tuto techniku, jakmile se jí zmocní, může nepřátelská strana opravit, jak píše server Daily KOS. Rusové mají obrovský problém s výrobou nových tanků, a proto se na frontu již dostávají starobylé tanky T-62 ve verzích modernizovaných v 80. letech nebo i nemodernizovaných.

Z tohoto důvodu je velmi důležitá ukrajinská snaha zničit tanky vyrobené před válkou a ponechané v zemi nikoho, jako jsou T-72B3 nebo T-80BVM s francouzskou termovizí.

Ničení takových cílů se provádí několika způsoby, počínaje dělostřeleckou palbou nebo použitím nepřímé palby na tanky. Tyto metody jsou však poměrně drahé, neboť například jeden ekonomický dělostřelecký granát DM121 stojí přibližně 3406 eur, v přepočtu cca 80 tisíc Kč.

Mnohem levnější je použití komerčního dronu s provázkem, na jehož konci je zavěšen ruční granát nebo se používá v granátometech. Na níže uvedených záběrech se jedná spíše o druhý případ.

Již dříve jsme viděli případy likvidace ruských tanků pomocí granátů shozených z dronu, ale zasáhnout otevřený poklop není tak snadné. Zde vidíme, že operátor dronu přeřízl šňůru, jakmile byl granát na místě, a to pak způsobilo velkolepou explozi zásobníku munice.

V případě ruských tanků je muniční karusel umístěn v korbě a právě na něm sedí dva ze tří členů posádky. K výbuchu, který má katastrofální následky, stačí málo. Naproti tomu u tanků západní výroby je munice s prvním nábojem umístěna ve výklenku věže a je izolována od posádky.

Zdroj: redakce, dailykos.com, Wikipedia