Společnosti Microsoft a OpenAl plánují investovat do superpočítačů s umělou inteligencí. Datová centra mají v přepočtu stát rekordních 2,3 bilionu korun

Dle dostupných informací plánuje společnost Microsoft a OpenAl investovat a vybudovat datová centra, která budou určena přímo pro systémy umělé inteligence, píše portál Golem.

Tyto datová centra by měla být hotova do roku 2030. Existují totiž pětistupňový plán pro nová zařízení, která jsou označována jako superpočítače. Neměl by to být tedy jen jeden superpočítač, ale hned celá soustava. I když má být vše hotové do roku 2030, tak už v roce 2028 by mělo být otevřeno největší datové centrum s výstižným názvem „hvězdná brána“. Menší zařízení je pak naplánováno už na rok 2026.

Datové centrum inspirováno sci – fi seriálem

Název hlavního datové centra byl evidentně inspirován sci – fi seriálem Hvězdná brána. Celé centrum má stát rekordních 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun) a má být vybudováno v USA. Není však zcela jasné, odkud se mají dané peníze vzít. 100 miliard dolarů je skoro čtyřnásobek toho, co Microsoft v roce 2023 vynaložil na výzkum a vývoj. A poslední příjmy společnosti byly asi 62 miliard dolarů. Na druhou stranu se poptávka po výpočetním výkonu stále zvyšuje.

Datové centrum má být vytvořeno tak, aby Microsoft a OpenAL umožnilo flexibilně využívat GPU jiných výrobců čipů, jako je například AMD. Nebo například i vlastní serverový čip, který Microsoft nedávno uvedl na trhy. Jelikož datové centrum má mít obrovské energetické nároky, uvažuje se také o alternativních zdrojích energie, jako je například jaderná energie.

Zdroj: Golem, Heise