Společnost Rolls-Royce představila koncept jaderného reaktoru, který by jednou mohl pohánět kolonii na Měsíci

Společnost Rolls-Royce odhalila koncepční model mikrojaderného reaktoru, který plánuje dopravit na Měsíc.

Cílem projektu, který podpořila britská vesmírná agentura kontraktem v hodnotě v přepočtu 81 milionů korun, je zajistit spolehlivý zdroj energie pro astronauty, kteří v blízké budoucnosti založí kolonii na Měsíci.

„Náš koncepční model vesmírného mikroreaktoru nám umožňuje demonstrovat, jak tato technologie přinese obrovské výhody jak pro vesmír, tak pro Zemi,“ uvedla v pátečním prohlášení Abi Claytonová, ředitelka budoucích programů společnosti Rolls-Royce.

Model byl představen na britské vesmírné konferenci v Belfastu koncem listopadu, píše portál BusinessInsider.

Společnost Rolls-Royce se domnívá, že bude trvat ještě šest let, než bude reaktor připraven k vyslání na Měsíc.

„Rolls-Royce plánuje mít reaktor připravený k vyslání na Měsíc do začátku roku 2030,“ uvedla firma v prohlášení.

Mikrojaderné reaktory by mohly přinést tolik potřebné zdroje energie pro dlouhodobé osídlení Měsíce. Tyto zmenšené elektrárny jsou mnohem menší než jaderné reaktory, které vyrábějí elektřinu pro rozvodné sítě, a produkují méně než 50 megawattů elektrické energie (ve srovnání s přibližně 1 gigawattem na plnohodnotnou elektrárnu).

Ačkoli se konstrukce mikroreaktorů liší, řídí se v podstatě stejnými principy jako jejich protějšky v plném měřítku: rozpadem jaderného paliva se uvolňuje záření, které vytváří teplo pohánějící turbínu nebo písty či jiné systémy generující teplo k výrobě elektřiny.

Mnoho vesmírných agentur usiluje o návrat na Měsíc v příštím desetiletí.

Dlouhodobějším plánem je zřízení lunárních kolonií, které by umožnily astronautům žít na Měsíci delší dobu.

Kolonizace Měsíce znamená přinést infrastrukturu pro každodenní život. To zahrnuje spolehlivý zdroj energie pro činnosti, jako je vrtání, vytápění, chlazení, nabíjení roverů a další.

Na Měsíci je sice možné využívat sluneční energii, ale ta může být nespolehlivá. Solární panely může například zakrýt prach a nelze ji použít k napájení systémů ve stinných oblastech. Naproti tomu malý jaderný reaktor může vyrábět spolehlivou a stálou energii.

Rolls Royce není jedinou společností, která se snaží vyvinout miniaturní reaktor pro vesmírnou agenturu.

V roce 2022 NASA zadala zakázky společnostem Lockheed Martin, Westinghouse a IX (společný podnik firem Intuitive Machines a X-Energy) na vývoj předběžných návrhů systému jaderné štěpné energie o výkonu 40 kilowattů, který by mohl v měsíčním prostředí vydržet nejméně 10 let.

NASA již dříve vyvinula vlastní koncept jaderného reaktoru nazvaný Kilopower Reactor Using Stirling Technology (neboli KRUSTy).

Reaktor KRUSTy, testovaný v roce 2018, byl schopen pracovat několik hodin a při teplotě 800 °C produkovat až 4 kW, což dokazuje, že malý systém jaderné štěpné energie by mohl vyrábět dostatek energie pro udržení malé kolonie na Měsíci.

Koncept byl navržen tak, aby mohl být bezpečně dopraven raketou na Měsíc a opuštěn, jakmile mu dojde palivo, což znamená, že není třeba plán likvidace odpadu – ten může zůstat v reaktoru a postupně se stát méně radioaktivním.

Poté, co koncept společnosti KRUSTy prokázal, že model může fungovat, oslovila NASA soukromé firmy, aby vyvinuly vlastní návrhy ve vlastní režii.

Stejně jako u mnoha jiných technologií vyvíjených za účelem zlepšení infrastruktury v okolí Měsíce je konečný cíl mnohem vzdálenější.

Zdroj: BusinessInsider