Společnost Google brzy vymaže neaktivní účty

Technologický gigant tvrdí, že brzy začne mazat účty, které se dva roky nebo déle nepřihlásily nebo neprokázaly jinou aktivitu. Podle nové politiky, která byla v úterý zveřejněna na blogu společnosti, bude vyřazen obsah uložený v aplikacích Gmail, Workspace, YouTube a Fotky, stejně jako související účty Google, píše web Gizmodo.

Ačkoli je snadné mít pocit, že internet je věčný, ve skutečnosti tomu tak není. Internet opakovaně dokazuje, že je spíše pomíjivým archivem. Webové stránky se vypínají, servery se vymazávají. A Google může dát datum spotřeby na cokoli, co chce. Považujte to tedy za pravidelnou připomínku toho, abyste zálohovali všechny své věci (nejen v cloudu): Videa, důležité e-maily, důležité textové dokumenty – vše. Pokud nechcete, aby váš digitální život zmizel, raději si ho uložte i někam jinam.

Mazání účtů Google začne v prosinci 2023. Nejdříve budou odstraněny účty, které byly vytvořeny a již nikdy nebyly použity. Poté se čistka rozšíří na všechny osobní (nikoli firemní nebo institucionální) účty, které se nepoužívají více než 2 roky. Společnost uvádí, že před zahájením akce zašle několik oznámení v průběhu měsíců vedoucích k odstranění, přičemž tato oznámení by měla být zaslána jak na samotný účet, tak na všechny související e-maily pro obnovení. „Budeme to zavádět pomalu a opatrně, s dostatečným předstihem,“ napsal Google.

Aby uživatelé zabránili tomu, aby byl účet považován za neaktivní, mají spoustu možností. Mohou se k němu přihlásit na libovolném zařízení a přečíst nebo odeslat e-mail, použít Disk Google, sledovat video na YouTube, stáhnout aplikaci z Obchodu Play, použít vyhledávač Google nebo přistupovat ke službě třetí strany prostřednictvím účtu Google. Podle tiskového prohlášení se jako aktivita budou počítat i stávající odběry, ke kterým se přistupuje prostřednictvím účtu Google. Kromě přihlášení ke všem účtům a hraní si s nimi doporučuje Google uživatelům také překontrolovat nastavení a zajistit, aby byly k dispozici ověřené e-maily pro obnovení.

Zdroj: Gizmodo, Google