Společné vojenské cvičení Ruska a Číny. Má ještě Rusko co ukázat?
Rusko zahajuje rozsáhlé manévry na Dálném východě. Během prvního zářijového týdne budou společně cvičit desítky tisíc ruských vojáků, ale také kontingenty vyslané zeměmi spolupracujícími s Ruskem. Kromě pravidelných účastníků těchto cvičení vyšlou své vojáky také Čína a Indie. Pozemní manévry budou doprovázeny rozsáhlými cvičeními v Japonském moři.
Strategické manévry, které pořádá Rusko, se konají každý rok v jiné části země. Pozornost, kterou pravidelně přitahují, obvykle souvisí s jejich rozsahem. Některé jednotky, které jsou na cvičení nasazovány letecky, překonávají obrovské vzdálenosti a pravidelně dochází k přesunům výsadkových jednotek, které zůstávají v nejvyšší pohotovosti, jak píše server Newsweek.
Desetitisíce až statisíce cvičících vojáků spolu s vojenskou technikou tvoří, alespoň teoreticky, vážnou pohotovostní sílu.
Letošní manévry Vostok 22 (Východ 22) se konají ve stínu války na Ukrajině. Někteří odborníci se domnívají, že pro Vladimira Putina je to dobrá příležitost povolat mnoho tisíc záložníků a poslat je na cvičení, aniž by vyhlásil všeobecnou mobilizaci. Z Vostoku 22 mají být záložníci místo domů přepraveni na frontu na Ukrajině. Zatím se však jedná pouze o hypotézu.
Spolupráce mezi bývalými nepřáteli
S jistotou však víme, jak dlouho budou cvičení trvat, neboť jsou naplánována na 1. až 7. září a budou se konat ve výcvikových prostorech Východního vojenského okruhu (včetně Chabarovského kraje a Sachalinu), jakož i v Ochotském a Japonském moři. Známé je také plánované mezinárodní obsazení letošních manévrů.
Přítomnost stálých spojenců a spřátelených zemí, které pravidelně cvičí vojenskou spolupráci s Ruskem nebo se dokonce účastní tak neobvyklých akcí, jako je v Rusku populární tankový biatlon, není žádným překvapením. Patří mezi ně Bělorusko, Tádžikistán a Kyrgyzstán, ale zastoupeny budou také Laos, Sýrie a Nikaragua.

O něco méně zřejmá je účast dvou velkých zemí, a to Indie a Číny. K normalizaci vztahů s ní došlo až za vlády Vladimira Putina. Předtím vrhal stín na dvoustranné vztahy pohraniční konflikt z roku 1969. Do bojů na řece Ussuri tehdy obě strany nasadily tisíce vojáků a těžkou techniku a teprve v roce 2008 Rusko vrátilo Číně území zabrané během bojů, jak informuje server Diplomat.
Pozoruhodný je v tomto případě rozsah spolupráce s Čínou, která na ruské cvičení vysílá až tři druhy vojsk, a to pozemní síly, letectvo a lodě.
Obavy Japonska
Spolupráce mezi Ruskem a Čínou, kterou nelze vnímat izolovaně od současné rovnováhy sil ve světě, vyvolává obavy mimo jiné v Japonsku, jehož letadla a lodě pravidelně sledují ruské námořní aktivity.
Během manévrů vstoupí do Japonského moře velká eskadra ruské Tichomořské flotily, vedle Severní flotily nejsilnějšího operačního svazu ruského námořnictva, a to opět po zvýšené letní aktivitě.
Přestože vlajková loď flotily, starý raketový křižník Varjag (dvojče potopené Moskvy a Maršála Ustinova, který byl nedávno spatřen u španělského pobřeží), byla vyslána do operací proti Ukrajině, Tichomořská flotila je stále vážnou silou.

Jejími klíčovými prostředky jsou vedle starých raketových torpédoborců projektu 1155 (typ Udaloy), které pamatují 80. léta, nové korvety typu Sterguščij (lodě projektu 20380) a zejména silné ponorkové síly. Jedná se o desítky lodí různých typů, včetně nejméně tří nejnovějších jaderných ponorek typu Borya.
Vostok 22 je součástí něčeho většího
Stojí za zmínku, že Vostok 22 je součástí většího cyklu manévrů, které Rusko provádí v následujících letech. Současný cyklus začal v roce 2009, kdy válka v Gruzii ukázala slabiny ruské armády.
Jednou z reakcí, kromě pokusu tehdejšího ministra obrany Anatolije Serďukova o systémové reformy, bylo zavedení systému strategických cvičení. Ty jsou prováděny na rotačním principu v jednom z pěti vojenských okruhů, jak připomíná server Postsen.

Cyklus má podobu postupných manévrů Kavkaz – Zapad – Vostok – Centr, tj. Kavkaz, Západ, Východ, Střed. Vzhledem k tomu, že západní manévry proběhly v roce 2021 (Zapad 21), další etapa je právě východní, tedy Vostok 22, a následující rok budou s největší pravděpodobností manévry Centr 23.
Demonstrace síly
Manévry Vostok přitahují pozornost svým rozsahem. V roce 2014 se jich zúčastnilo asi 155 000 vojáků, zatímco v roce 2018 jich podle oficiálních sdělení mělo být téměř 300 000 (údaje nezávisle na ruských úřadech uvádějí čísla mnohem nižší, nepřesahující 100 000), doprovázených 36 000 vozidly a 1 000 letadly.
Plány na cvičení, která se mají uskutečnit v roce 2022, jsou mnohem skromnější. Manévrů se zúčastní přibližně 50 000 vojáků, 140 letadel a 60 lodí. Kromě vojenského významu má však jejich organizace nyní také důležitý obchodní rozměr (prezentace vybavení) a především rozměr propagandistický, který je nesmírně důležitý v souvislosti s rozpaky, které se z války na Ukrajině pro „druhou armádu světa“ vyklubaly.
Manévry organizované ve velkém měřítku mohou ukázat, že Rusko navzdory svému angažmá na Ukrajině je stále schopno vést operace jiným směrem. Jejich úkolem může být také podkopat narativ, že jednotky umístěné na Dálném východě byly připraveny o vybavení, které bylo posláno na západ, aby doplnilo ztráty, které utrpěly.
Zdroj: redakce, newsweek.com, thediplomat.com, postsen.com