Spojuje Krym s Ruskem. Čím mohou Ukrajinci zničit Krymský most?

Krymský most spojující okupovaný Krym s územím Ruské federace je pro Ukrajince prioritním cílem. Pojďme se společně podívat, jakými zbraněmi lze tuto stavbu zničit. Seznam zahrnuje i zařízení, která se v současné době teprve vyvíjejí.

Krymský most je stavba, která překračuje Kerčský průliv a spojuje Rusko s poloostrovem, který okupuje. Pro Moskvu je to strategicky důležitý objekt. Přes něj totiž nepřítel přesouvá na Krym techniku a vojáky, kteří jsou pak přepravováni hluboko na Ukrajinu. Proto nepřekvapí, že jeho zničení je pro obránce klíčové. Navzdory zdání však není vyhození Krymského mostu do povětří jednoduché a vyžaduje použití specifických zbraní.

Jak zničit Krymský most?

Server Eurasian Times připomíná, že když byl most postaven, Rusové si byli vědomi, že by se mohl stát cílem číslo jedna pro Ukrajinu. Z tohoto důvodu byla stavba postavena se zvýšenými nároky na pevnost a odolnost konstrukce a s použitím vysoce odolných materiálů. Rusové na místě rozmístili také početné síly a techniku, aby se postarali o ochranu mostu.

Ukrajinská rozvědka získala technickou dokumentaci mostu, která umožňuje detailně naplánovat útok na tuto stavbu. Ke zničení nebo alespoň poškození konstrukce mostu je třeba použít několik set kilogramů nebo dokonce několik tun výbušnin. Vzhledem k tomu, že Krymský most je pečlivě střežen, není možné takové množství výbušnin dopravit po moři nebo po souši. Za těchto okolností přichází v úvahu pouze letecký a raketový útok, jak píše server Grid.

Střely musí splňovat určité požadavky. Především musí mít dojezd alespoň 300 km. Je to dáno tím, že nejblíže k mostu je jižní předměstí Hulaipolu (269 km) a severní břeh Kachovské laguny (285 km) v Záporožské oblasti. Za druhé, střely musí nést dostatečně velké množství výbušniny.

Úder s použitím zahraničního vybavení?

Při útoku na most by proto dobře posloužily raketomety s dosahem schopným dosáhnout objektu. Ukrajina žádné takové zbraně nemá a na světě jich je velmi málo. Na tuto vzdálenost mohou ve skutečnosti působit pouze americký M142 HIMARS ráže 277 mm (vzdálenost do 500 km) a čínský WS-2 ráže 400 mm (vzdálenost do 400 km).

Ukrajina obdržela od Spojených států v rámci vojenské pomoci odpalovací zařízení M142. Komplexy se osvědčily při frontových operacích, mimo jiné při ničení ruských muničních skladů. Ukrajinci však v současné době nedisponují raketami MGM-140 ATACMS, které mají dolet až 300 km, ale obdrželi rakety GMLRS s doletem až 80 km.

ATACMS (Army Tactical Missile System) je americký balistický raketový komplex krátkého doletu. Ukrajina požádala USA o poskytnutí těchto raket, protože bylo naléhavě nutné zasáhnout objekty podobné Krymskému mostu. V současné době však nejsou k dispozici žádné oficiální informace o předání těchto zbraní obráncům.

Účinný úder by mohly provést i komplexy ruské výroby, jako je systém Iskander. Šance na jejich získání od spojenců Moskvy se samozřejmě blíží nule, ale existuje možnost zachycení těchto zbraní během frontových operací, jak uvádí server Babel.

Tajná zbraň Ukrajiny

Úder na Krymský most by mohl být proveden také ukrajinským raketovým komplexem OTRK Grom-2. Jde o to, že tato zbraň ještě nebyla vyvinuta, ale je ve vývoji. Podle zpráv z médií se systém v současné době vyrábí v jedné z tuzemských společností. OTRK Grom-2 je vyvíjen od roku 2013 na základě předchozích konstrukčních prací.

Ukrajinská experimentální zbraň Bohdana

Zbraň byla vyvinuta na základě balistické rakety na pevné palivo. Jeho deklarovaný akční rádius je 280 km, ale pro ukrajinské ozbrojené síly byl vyvíjen model s doletem až 450-500 km. Komplex je navržen tak, aby vytvořil protiraketový štít, který by odradil agresora. S takovým systémem by ukrajinská armáda byla schopna ničit ruská letiště, letadla a zbraně Iskander na ruském území.

Aktualizovaná verze ukrajinského komplexu byla vystavena 24. srpna 2018 v Kyjevě na vojenské přehlídce u příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny. V říjnu téhož roku bylo oznámeno, že byly dokončeny zkoušky naváděcích hlavic pro raketu OTRK Grom-2, přičemž byly vyvinuty celkem čtyři typy hlavic.

Zdroj: eurasiantimes.com, grid.news, babel.ua, Wikipedia, maps.google.com