Sovětské zbraně z 30. let na Ukrajině. Seznamte se s kulometem DSzKM

Na Ukrajinu dorazila pomoc z Rumunska, které sice nepatří k nejaktivnějším zemím posílajícím zbraně na Ukrajinu, ale každá dodávka zbraní, která může pomoci v boji proti Rusku, je vítána. Představujeme, co darovalo Rumunsko.

Rumunsko se aktivně podílí na podpoře uprchlíků z Ukrajiny, ale v oblasti dodávek zbraní je velmi zdrženlivé, mimo jiné i proto, že Moldavsko má problém se separatistickým Podněstřím. Válka na Ukrajině však vedla k urychlení modernizačních programů, příkladem jsou plány na pořízení nových tanků nebo ponorek.

Ukrajina získala velkorážní kulomety DSzKM rumunského zbrojního závodu CUGIR, který vyrábí také munici pro západní i východní ruční zbraně, jak píše server Mil. Přestože se jedná o zbraň, která pochází z konce 30. let 20. století, je stále účinná a Ukrajinci ji často upravují tak, aby fungovala jako týmová zbraň velké ráže.

Velkorážní kulomety DSzKM – síla náboje 12,7×108 mm

Kulomet DSzK je dílem Vasilije Děgťarjova, Georgije Špagina a Kolesnikova a do výzbroje SSSR byl přijat koncem 30. let 20. století, o deset let později byla představena verze DSzKM se změnou způsobu plnění, která umožňovala podávání paliva z nábojového pásu buď z pravé, nebo z levé strany, což bylo pro použití v obrněných vozidlech velmi důležité.

Kulomet DSzK/DSzKM funguje na principu vypouštění střelných plynů bočním otvorem v hlavni a uzamykání se provádí pomocí vzácného rozdvojeného závěru (systém používaný mimo jiné u dalších konstrukcí Vasilije Děgťarova, jako je DP-27). Kulomet střílí z otevřeného závěru jako většina ostatních konstrukcí tohoto typu, což usnadňuje chlazení a umožňuje rychlou výměnu hlavně.

Palba na vzdálenost i 2 km

Hmotnost kulometu se pohybuje kolem 35 kg, takže se v zemích Varšavské smlouvy používala pouze v podobě stacionárních střeleckých stanovišť (základna trojnožky) nebo se montovala na obrněná vozidla. Tyto kulomety představovaly vážnou hrozbu pro vojáky během misí v Iráku nebo Afghánistánu a dodnes jsou běžné v zemích třetího světa.

Důvodem je výkonný náboj 12,7×108 mm, jehož střely o hmotnosti 740 g (48 g) opouštějí hlaveň rychlostí až 820 m/s. Ty mají energii výboje přesahující 16 000 J a umožňují vést palbu na cíle na vzdálenost větší než 2 km a překonávat jednotlivé balistické štíty, stěny budov a dokonce bojovat s lehce obrněnými vozidly, jako je BPM-97.

Kulomety tohoto typu se používají také jako protiletadlové zbraně, které jsou dostatečně účinné proti hlučným a pomalým íránským bezpilotním letounům Shahed-136, zejména pokud jsou mechanické zaměřovací přístroje z výroby nahrazeny termovizním zaměřovačem.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, Wikipedia