Solární panely: tato inovace by mohla zefektivnit a zlevnit fotovoltaiku

Začínající firma překonala rekord v účinnosti, který vytvořil jeden z gigantů fotovoltaiky. Její koncept solárního článku založeného na mědi namísto stříbra by mohl pomoci snížit náklady na panely.

V oblasti solární energie pocházejí nejkonkurenceschopnější výrobky často z Číny. Země se v tomto odvětví etablovala jako těžká váha a v roce 2018 se na celosvětové produkci podílela více než 60 %. Australskému start-upu se však podařilo překonat rekord v účinnosti, tj. v množství vyrobené elektřiny v porovnání se sluneční energií získanou fotovoltaickým článkem.

Jak 10. září zveřejnil odborný časopis PV-Magazine, fotovoltaický článek navržený společností SunDrive Solar prokázal při testech provedených nezávislou německou laboratoří, Institutem pro výzkum solární energie (ISFH), účinnost 25,54 %. To je na zakladatele společnosti, který většinu vývojových prací prováděl ve své garáži, velký úspěch. Předchozí rekord v účinnosti (25,26 %) držela čínská společnost Longi Green Energy Technology, která je jedním z největších světových výrobců solárních panelů.

Nejzajímavějším aspektem inovace společnosti SunDrive Solar jsou však použité materiály. Zakladateli společnosti Vinci Allenovi se podařilo dosáhnout rekordu v účinnosti solárního článku vyrobeného z mědi. Převážná většina fotovoltaických článků se vyrábí z křemíku a stříbra, protože stříbro je velmi stabilní a dobře se s ním pracuje.

Nevýhodou stříbra je však jeho nedostatek a vysoká cena (přes 16 500 000 Kč za tunu). S růstem solárního sektoru a jeho rostoucí potřebou kovů je to stále větší problém. Mědi je naproti tomu dostatek, a proto je mnohem levnější: méně než 203 000 Kč za tunu.

Inovace společnosti SunDrive Solar je proto pro hráče v odvětví fotovoltaiky velmi zajímavá. Startup získal 7,5 milionu dolarů od několika investorů. Dalším krokem bude zjistit, zda se jí podaří udržet dobrý výkon svých článků v průmyslovém měřítku.

Zdroj: PV-Magazine