Smlouva o nájmu má jeden zásadní chyták, který lidé často přehlížejí, a pak platí desítky tisíc
Ne každý si může dovolit vlastní bydlení. O to víc jsme ale vděční za to, když můžeme bydlet v pěkném nájemním bytě s přijatelnými poplatky. Při podpisu nájemní smlouvy si ale důkladně pročtěte všechny podmínky pronájmu. Může se stát, že snadno přehlédnete jeden podstatný detail a po vystěhování přijdete jak o kauci, tak o další vlastní peníze.
V nájemní smlouvě musí být jasně stanoveno, kdo a komu co přesně pronajímá a na jak dlouho. Pronajímatel vám v dnešní době nemůže bránit vzít si s sebou do bytu domácího mazlíčka, jste ale plně zodpovědní za to, jak se bude zvíře v domácnosti chovat. Pokud např. pes nenávratně poškrábe dveře nebo znečistí parkety, jste povinni postarat se o náhradu škody.
Občanský zákoník stanoví, že byt má být předán ve stavu způsobilém k užívání
Vy jako nájemce si pečlivě zkontrolujte, v jakém stavu byt přebíráte. Nájemce by pak měl k nájemní smlouvě přiložit i soupis všech užívaných věcí. O tyto věci a spotřebiče je třeba pečovat a udržovat je v čistotě. A teď pozor – ve smlouvě si najděte informaci o tom, zda vám pronajímatel ukládá povinnost uhradit jakoukoliv škodu spojenou s poničením zařízení. Když se vám totiž třeba zničí pračka a přestane fungovat, může se stát, že budete muset pronajímateli koupit pračku zcela novou nebo zaplatit opravu. Právě tuto informaci často pronajímatelé do nájemních smluv zahrnují. Zříkají se tak odpovědnosti za případnou budoucí nefunkčnost spotřebičů. Nájemce pak platí i desítky tisíc za to, že se spotřební věc zahrnutá v nájemní smlouvě pokazila, i když na tom nenese žádnou vinu.
Mělo by také platit, že opravy dražší než 1000 korun hradí pronajímatel. Pokud ale škodu způsobil nájemce zanedbanou údržbou či opomenutou revizí, má pronajímatel právo vyžadovat po něm úhradu opravy. Všechny tyto náležitosti musí být obsaženy v nájemní smlouvě. Pohlídejte si to.
Pokud z bytu odcházíte, měli byste ho pronajímateli vrátit přesně v takovém stavu, v jakém vám jej předal. Doporučujeme si také těšně po nastěhování byt kompletně vyfotit. Pokud během užívání např. ušpiníte zeď, máte povinnost ji před vystěhováním vymalovat.
Podle občanského zákoníku je povinností nájemce provádět drobné opravy a také běžnou údržbu bytu. Toto nařízení upravuje nařízení vlády č. 308/2015 Sb. Platí to, že vzájemná práva a povinnosti by si měli mezi sebou pronajímatel a nájemce vyřešit v nájemní smlouvě. Právě tato smlouva by měla řešit i to, kdo zaplatí jakou opravu v bytě. Pokud ale ve smlouvě takové ustanovení chybí, využije se právní úprava daná vládním nařízením. Na tuto formulku ve smlouvě si dejte při podpisu pozor. S pronajímatelem se např. můžete už předem domluvit na tom, že pokud v bytě nějakým způsobem cokoliv poničíte, platíte opravu do maximální částky pět tisíc korun.
Zaměřte se na ochranu před výdaji
Vždycky myslete na zadní vrátka. Při nastěhování do nového bytu, který máte v pronájmu, rozhodně doporučujeme zařídit si pojištění domácnosti. Vztahuje se nejen na vás, ale také na vaše mazlíčky a děti. Právě díky této pojistce se nemusíte bát, že byste museli platit tisíce za to, že vám pes rozkouše koberce. I takováto situace se dá přes pojistku řešit.
Než svému pronajímateli podepíšete nájemní smlouvu, zaměřte se také na informaci ohledně peněžité jistoty neboli kauce. Ta nesmí po novele občanského zákoníku překročit trojnásobek měsíčního nájemného poplatku. Nájemní smlouvy často nahrávají pronajímatelům. Spokojenost ale musí být vždy na obou stranách. Ve většině případů se dá s pronajímatelem na podmínkách smlouvy předem dohodnout.
Zdroje: redakce, hypoindex.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]