Slyšeli jste o protiletadlovém systému S-125 Něva SC? Na Ukrajině dělá pořádnou paseku

Na internetu se objevila první fotografie v Polsku modernizovaného protiletadlového systému S-125 Něva SC, který je stále jedním z nejdůležitějších pilířů polské protiletadlové obrany. Seznamte se s účinným protiletadlovým systémem S-125 Něva SC.

Systémy S-125 Něva se v Polsku objevily v 60. letech a v 90. letech byly modernizovány na nový standard SC.

Nicméně tento systém, který je mimochodem k vidění naživo v krakovském leteckém muzeu, je již zastaralý a slouží stejně jako několik dalších postsovětských systémů až do doby, než budou plně funkční polské baterie systému Patriot nebo Narew, jak uvádí server Mil.

Výkon systému S-125 Něva SC

Polská modernizace spočívala především ve výměně systémů řízení palby z analogových elektronkových na mikroprocesorové s pomocí Vojenské technické univerzity a Vojenského elektronického závodu v Zielonce. To vedlo ke zkrácení doby odezvy systému a zvýšení jeho odolnosti vůči systémům elektronického boje.

Druhým kritickým aspektem bylo zvýšení mobility systému, což je klíčová otázka, jak již opakovaně prokázalo použití protiradiolokačních střel AGM-88 HARM Ukrajinou na ruské cíle. Za tímto účelem Poláci namontovali odpalovací zařízení systému S-125 Něva SC na podvozek tanku T-55, zatímco radar na osmikolový podvozek MAZ-543, jak píše server Army Recognition.

Samotný radar a použitá střela zůstaly beze změny. Máme tu tedy systém schopný bojovat s cíli na vzdálenost až 25 km a stropem až 18 km. To dnes není nijak ohromující výkon, ale systém S-125 Něva SC zvládne to, co ruční soupravy jako Piorun nebo Mistral ne.

Navádění až dvojice střel současně probíhá pomocí rádiového spojení a střely mají 72kg tříštivou hlavici, která při výbuchu vytváří „krupobití“ 4 500 střepin. Za zmínku stojí také to, že střely mají dva tryskové motory, přičemž posilovač se vypíná několik sekund po odpálení. Jedno odpalovací zařízení nese čtyři rakety.

Jedná se o letitý systém, který sice neochrání Ukrajinu před raketovými útoky, ale poradí si s letouny, jako je Su-25, nebo vrtulníky, což umožní převést některé pokročilejší systémy, jako je IRIS-T, NASAMS nebo Crotale NG, na obranu ukrajinské infrastruktury před útoky řízenými střelami.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armyrecognition.com, Wikipedia