Slováci můžou být pyšní. Systém Božena zachraňuje životy Ukrajinců

Slovenský odminovací systém Božena-5 pomáhá ukrajinským ženistům s odminováním osvobozených území v Charkovské oblasti, jak píše server Army Inform. Na internetu bylo zveřejněno video, které ukazuje fungování tohoto zařízení.

Účinné odminování rozsáhlých oblastí je o to potřebnější, že ustupující Rusové po sobě zanechávají obrovské množství výbušnin. Jak jsme již na našich stránkách psali, nebezpečné nálože umisťují nejen do země, ale také do potravin, domácích spotřebičů a dokonce i do dětských hraček. Hlavní roli při vyklízení osvobozených oblastí má sehrát slovenský odminovací komplet Božena-5.

Božena zachraňuje ukrajinské životy

Božena-5 se používá k neutralizaci protipěchotních a protitankových min. Stroj je vybaven rotujícím odminovacím prvkem s řetězem a vrtulí. Skládá se z hlavní nástavby, stlačovacího zařízení, kabiny obsluhy a přívěsu s přepravní plošinou. Stroj lze použít nejen k odminování pozemků, ale také k odstraňování křovin a nízké vegetace a k přepravě a manipulaci s nebezpečnými materiály.

Systém Božena-5 váží přibližně 12 tun a jeho maximální výška v pracovní poloze je přibližně 2,2 m. Systém je také 7,3 m dlouhý a 3,3 m široký. Stroj se pohybuje rychlostí 4 až 9 km/h a je poháněn motorem o výkonu 170 kW. Vlečnou síť lze ovládat na dálku ze vzdálenosti až 5 km. Božena-5 je určena k odstraňování výbušnin o síle odpovídající devíti kilogramům TNT, jak se uvádí na webu Armády ČR.

Kromě odminovacích strojů se na frontě osvědčují i prototypy zařízení ukrajinské výroby. Svého času si velkou slávu získala houfnice 2S22 Bohdana, kterou vyvinul Novokramatorský strojírenský závod z Kramatorska a továrna na nákladní automobily KrAZ. Jedná se o první ukrajinskou zbraň svého druhu, která splňuje standard NATO pro munici ráže 155 mm. Houfnice Bohdana se zúčastnila mnoha důležitých operací, včetně osvobození Hadího ostrova.

Zdroj: redakce, armyinform.com.ua, acr.army.cz