Slavný kardiolog odhalil jednoduchý test zdraví srdce: „Lehni si na záda a udělej tohle“
Hrozí vám onemocnění srdce? Některé příznaky jsou záludnější, než byste čekali. Známý kardiolog proto na sociální síti ukázal jednoduchý trik, jak poznat, zda jste v bezpečí, nebo byste raději měli vyhledat odborníka.
Kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z hlavních příčin úmrtí a trvalých zdravotních komplikací po celém světě. Například podle údajů chorvatského Institutu veřejného zdraví ročně na nemoci srdce zemře více než 17,5 milionu lidí, což je poměrně znepokojivé číslo.
Právě z tohoto důvodu se mnoho lékařů snaží mezi svými pacienty šířit osvětu, aby si jednak osvojili zásady zdravého životního stylu a především aby nepodcenili varovné signály, jejichž přehlížení může být fatální.
![onemocnění srdce - Techsvět Předávkování draslíkem je nebezpečné.](https://techsvet.cz/wp-content/uploads/2024/10/onemocneni-srdce-1024x683.webp)
Příznaky nemoci srdce nepodceňujte
Velmi dobrou práci odvádí například známý americký kardiolog Jeremy London, který si zřídil profil na sociální síti TikTok. To byl velmi dobrý tah, protože díky tomu může své zkušenosti dostat také k mladším lidem, které by témata zdraví nejspíš nezaujala. Vyplatilo se mu to, protože má již téměř půl milionu sledujících.
Na svém profilu proto šíří nejrůznější poznatky a tipy, jak dbát na zdraví svého srdce. Nedávno doktor London zveřejnil velice jednoduchý, ale užitečný test. Ten slouží k rozpoznání symptomů srdečního selhání, kterých si řada lidí bohužel všimne teprve ve chvíli, kdy je odváží záchranka.
Pozornost byste podle jeho názoru měli věnovat především následujícím třem příznakům. Pokud vás trápí krátký a přerušovaný dech při procházce a při běžné chůzi se zadýcháte, může jít o velmi brzkou známku budoucích srdečních potíží. Příčina sice může být banální, ale také může jít o první známky srdečních chorob jako například ischemická choroba srdeční, srdeční selhání nebo nepravidelný srdeční rytmus.
Dýchání prozradí nemocné srdce
Zpozorněte také v případě, že máte vleže dýchací potíže. Tomuto jevu se odborně říká ortopnoe, neboli doslova nedostatek vzduchu vleže. Pokud se vás to týká, raději navštivte lékaře, protože tento příznak může být varovným signálem, že ve vašem případě dochází k hromadění tekutiny v plicích.
Doktor London dále radí, abyste si lehli na záda a věnovali pozornost svému dýchání. Pokud si všimnete, že je v této poloze těžké a nepříjemné a že se vám mnohem lépe dýchá, když si sednete nebo vstanete, rozhodně to neberte na lehkou váhu, může vám to totiž zachránit život.
Posledním příznakem, který doktor London zmiňuje, jsou otoky nohou a kotníků. Oteklé kotníky a nohy mohou být příznakem toho, že vaše srdce špatně pumpuje krev. Kvůli tomu se vám mohou zadržovat tekutiny v těle, a to především v oblasti břicha a nohou. Můžete také pociťovat nepříjemné vjemy v nohou, které se zdají být jako z olova.
![shutterstock_2472927861 - Techsvět muž u lékáře](https://techsvet.cz/wp-content/uploads/2024/10/shutterstock_2472927861.webp)
Většinu příznaků lze udržet pod kontrolou
Doktor London proto důrazně doporučuje, abyste v případě zmíněných obtíží nevyčkávali a raději se co nejdříve objednali k lékaři, ať už přímo kardiologovi, nebo alespoň k vašemu praktickému lékaři, který vás může v případě nutnosti nasměrovat k vhodnému odborníkovi.
I v případě, že se u vás tyto problémy objeví, to ale neznamená, že byste se měli loučit se životem a vyhledat notáře. V případě, že budete jednat a podniknete ve svém životě příslušné změny, se vám může podařit nepříznivý vývoj vašeho zdraví zvrátit.
Nejdůležitějšími faktory jsou pochopitelně zdravá strava, pravidelný pohyb a fyzická aktivita. Je třeba udržovat svou hmotnost v přiměřené hladině a také pravidelně sledovat důležité hodnoty jako je krevní tlak, krevní cukr a cholesterol. Rozhodně vám také prospěje, pokud omezíte nebo si zcela odpustíte pití alkoholu a tabák.
Co se týká Česka, ročně u nás na nemoci spojené se srdcem zemře 555 osob na 100 tisíc obyvatel, což je poměrně vysoké číslo, zvlášť uvědomíme-li si, že velké části těchto úmrtí by se dalo předejít. V Evropské unii zaujímáme 10. místo. Zatímco v jiných státech toto číslo dlouhodobě spíše klesá, u nás se tak zatím neděje.