Škeble, která byla považována za vyhynulou déle než 40 000 let, byla nalezena živá

Tento mlž, známý jako Cymatioa cooki, byl dosud nalezen pouze jako fosilie a vědci se domnívali, že tento druh vyhynul před více než 40 000 lety. Když v roce 2018 prohledával přílivové tůně kvůli mořským plžům u pobřeží Kalifornie, spatřil mořský ekolog Jeff Goddard něco neznámého. Bílého průsvitného mlže o délce zhruba 11 milimetrů.

Goddard z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře nechtěl škebli rušit, vyfotografoval ji a o snímky se podělil s kolegou. Paul Valentich-Scott, kurátor malakologie v Přírodovědném muzeu v Santa Barbaře, mořského živočicha také nepoznal, což ho potěšilo. „Nové objevy jsou součástí toho, proč děláme vědu,“ říká Valentich-Scott.

V roce 2019 se jim konečně podařilo odchytit živý exemplář a přivezli ho do muzea, aby ho mohli porovnat se známými druhy z fosilních nálezů. Nápadně se podobal fosilnímu mlži, kterého poprvé popsal ve 30. letech 20. století paleontolog George Willett.

Willett tento druh pojmenoval po Edně Cookové, amatérské sběratelce mušlí, která fosilii rozpoznala jako jedinečnou mezi sbírkou více než 30 000 mušlí.

„Jakmile jsem fyzicky viděla původní exemplář, který Willett použil pro svůj popis, hned jsem věděla, že živá škeble je stejný druh,“ říká Valentich-Scottová.

Vědci si stále lámou hlavu nad tím, jak je možné, že tito živočichové tak dlouho unikali vědě. Jednou z myšlenek je, že C. cooki má nejraději místa jižněji na Baja v Kalifornii, možná v odlehlé oblasti. Nějaké larvy škeblí mohla vyplavit masa teplé vody směrem k Santa Barbaře. Valentich-Scottová a Goddard zatím našli nejméně dva a možná čtyři živé škeble.

Zdroj: Sciencenews; redakce