Seznamte se. Bell 360 Invictus je nejmodernější bojový vrtulník na světě

Prototyp vrtulníku Bell 360 Invictus je téměř hotov. Tento nejmodernější stroj je jedním ze dvou kandidátů, kteří se účastní programu FARA. Cílem programu je najít nový průzkumný a úderný vrtulník pro americkou armádu, jak píše server The Drive.

Bell 360 Invictus na první pohled připomíná trochu jiný futuristický vrtulník RAH-66 Comanche, který byl před lety vyvinut v rámci programu LHX. Společnost Bell však zdůrazňuje, že vizuální podobnost není způsobena převažujícími stealth vlastnostmi, ale je výsledkem optimalizovaného aerodynamického uspořádání stroje a konstrukce trupu.

Byl navržen tak, aby kromě co nejnižší radarové a tepelné stopy poskytoval co největší odolnost proti poškození v boji při co nejnižší hmotnosti.

Bell 360 Invictus je stroj s kabinou v tandemovém uspořádání a rotory v takzvaném Sikorského uspořádání. Některá řešení vrtulníku Invictus sdílí s dalším strojem vyvíjeným společností Bell, a to vrtulníkem Bell 525 Relentless.

Vrtulník pro boj ve městě

Mezi charakteristické rysy nového vrtulníku patří hlavní rotor s relativně malým průměrem. Je to důsledek požadavků stanovených americkou armádou. Podle armády se budoucí konflikty budou často odehrávat v městských oblastech, kde malý průměr rotoru umožní stroji efektivně manévrovat mezi budovami.

Vlastnostmi nového stroje, na které výrobce klade velký důraz, mají být spolehlivost a nízké náklady na provoz a průběžnou údržbu. Díky omezeným požadavkům v této oblasti má být Bell 360 Invictus schopen provozu s omezenou logistikou.

Program FARA

Jediným konkurentem letounu Bell 360 v programu FARA je letoun Sikorsky Raider X. Tento vrtulník je postaven v neobvyklé konfiguraci se dvěma protiběžnými, souosými hlavními rotory a malou ocasní vrtulí, která pomáhá urychlovat vrtulník na vysoké rychlosti.

Oba konkurenční stroje se účastní programu FARA. Jejím úkolem je určit budoucí průzkumný a úderný stroj. Nový vrtulník má nahradit stroje Bell OH-58 Kiowa, které byly vyřazeny v roce 2014.

Požadavky USA

Podle požadavků programu FARA musí vítěz programu vyvinout rychlost nejméně 180 uzlů (přibližně 333 km/h) a bude vyzbrojen tříhlavňovým kanónem XM915 ráže 20 milimetrů.

Kromě typických řízených a neřízených střel bude výzbroj zahrnovat i klouzavé bomby a munici s plochou dráhou letu. Výzbroj má být uložena ve speciálních komorách, které sníží radarovou signaturu stroje. Pokud bude potřeba nést více výzbroje, bude možné ji umístit – na úkor stealth vlastností – také na vnější závěsníky.

Za zmínku stojí, že práce na nástupci vrtulníků Bell OH-58 Kiowa začaly již v roce 1983 v rámci programu LHX. Od té doby pokusy o stavbu „vrtulníku budoucnosti“ pokaždé ztroskotaly, nejznámějším příkladem je přerušení programu vývoje vrtulníku RAH-66 Comanche v roce 2004.

Zdroj: thedrive.com