Severokorejské rakety jsou rostoucí hrozbou pro americké vojenské základny

Severní Korea letos provedla téměř tucet raketových testů. Zdá se, že režim nyní disponuje stovkami raket krátkého, středního a dlouhého doletu. Největší z nich jsou dostatečně výkonné, aby dosáhly Spojených států nebo Evropy, uvedli na webu BBC.

Severní Korea zahájila rovněž výzkum hypersonických raket. Tyto rychlé střely jsou manévrovatelné, což pomáhá hlavici proklouznout kolem protiraketové obrany. Také vyvíjí zdokonalené odpalovací kapacity. Umístili rakety na vlaky, nákladní automobily a tradiční portálové plošiny. Snaží se je také namontovat na ponorku. Pracuje i na raketách na tuhé palivo, které by umožňovaly kratší odpalovací doby, než je možné u raket na palivo kapalné.

Stručně řečeno, Severní Korea buduje raketový program celého spektra. V roce 2017 úspěšně otestovala mezikontinentální balistickou raketu dostatečně velkou na to, aby dosáhla Spojených států. Poprvé ve své historii tak Pchjongjang získal schopnost zasáhnout svého hlavního globálního protivníka.

Jednou z možných odpovědí na případný útok je masivní první úder s cílem zlikvidovat jaderné zbraně protivníka dříve, než je protivník stihne použít. Pokud by USA v budoucnu bojovaly proti Severní Korejí, téměř jistě by se pokusily zničit její rakety ještě před odpálením. To by znamenalo masivní a rychlou leteckou kampaň, možná včetně použití taktických, nízkoúčinných jaderných zbraní k zasažení jaderných hlavic.

Této možnosti se Sověti i Američané během studené války obávali. Obě strany reagovaly tím, že zvýšily mobilitu svých arzenálů nebo zpevnily ta zařízení, která nebylo možné přemístit. Ideální odpovědí pro obě strany byly balistické rakety odpalované z ponorek. Ty jsou tak cenné, že většina států s jadernými zbraněmi na ně nyní spoléhá, aby si zajistila schopnost druhého úderu, který by mohl přežít masivní první úder nepřítele a ještě udeřit zpět.

Nejlepší strategickou možnostíSeverní Koreje je tedy využít oblast, kde má jasnou výhodu. Rakety jsou levné, protože tato technologie existuje již osm desetiletí. Je těžké se proti nim bránit. Naopak protiraketová obrana je velmi drahá a nefunguje příliš dobře. Jakmile seSeverní Korea naučí miniaturizovat své jaderné hlavice, mohou menší rakety s kratším doletem začít nést i jaderné zbraně.

USA pravděpodobně brzy zmenší své regionální základny. Americké základny jako Humphreys v Jižní Koreji a Kadena v Japonsku jsou stále zranitelnější. Na těchto základnách se nachází velké seskupení amerických občanů – příslušníků armády plus přidružených rodinných příslušníků a dodavatelů. V případě krize by mohli působit jako rukojmí Severní Koreje nebo Číny. Velmi brzy se v USA rozběhne debata o tom, zda z těchto lokalit neudělat spíše malé základny, než velké, kterými jsou nyní.

Zdroj: bbc.com