Šetří tmavý režim displeje skutečně elektřinu? Známe odpověď

Představte si, že při práci na projektu pozdě v noci zhasne světlo a baterie počítače už je vybitá. Blížil se váš termín dokončení, takže nebylo možné práci odložit. Usoudili jste, že snížení jasu displeje a zapnutí úsporného režimu by mohlo baterii natáhnout na dostatečně dlouhou dobu, abyste mohli práci dokončit. Rozhodli jste se také zapnout tmavý režim, protože jste si mysleli, že tím vaše obrazovka OLED může odebírat ještě méně energie.

Prodloužil však tmavý režim skutečně výdrž baterie? Co by se stalo, kdyby obrazovka byla LCD nebo LED, ale ne OLED?

Abychom na tuto otázku odpověděli, pojďme si stručně projít mechanismus fungování různých displejů, protože úsporné vlastnosti tmavého režimu závisí na typu použitého displeje, píše web Science ABC.

Fungování displejů: LCD, LED a OLED

Displej LCD

Displeje z tekutých krystalů (LCD) se skládají z vícevrstvé sestavy. První z nich je podsvícení, které je zodpovědné za zajištění osvětlení obrazovky displeje. Skládá se ze soustavy zářivek se studenou katodou (CCFL), které při zapnutí svítí konstantní intenzitou. Další vrstvy tvoří polarizátor a krystalická kapalina. Polarizátor a krystalická kapalina jsou z obou stran obklopeny elektrodami. Množství světla procházejícího polarizátorem a krystalickou vrstvou lze řídit přivedením napětí na elektrody. Krystaly se přeorientují podle elektrického pole a část světla se polarizuje. Různé úrovně napětí mění orientaci krystalů, čímž se mění polarizace světla a následně i množství světla procházejícího polarizátory na obrazovku displeje.

LED displej

Displeje s diodami emitujícími světlo (LED) se od displejů LCD liší pouze v jediném, a to v podsvícení. Namísto CCFL se podsvícení skládá z několika LED diod pro každý pixel (obvykle tři LED diody na pixel, jedna červená, jedna zelená a jedna modrá). Tyto diody LED jsou řízeny složitým obvodem, který umožňuje selektivní zabarvení a osvětlení každého pixelu. Jas je řízen tekutými krystaly a polarizátory stejným způsobem jako u LCD.

Kapalné krystaly samy o sobě světlo negenerují, ale manipulují s polaritou přicházejícího světla.
Rozdělení panelu LED-LCD podle vrstev. U LCD je zdroj světla, tj. podsvícení, tvořen zářivkami, u LED je tvořen soustavou LED diod.

Displej OLED

Displeje s organickými světelnými diodami (OLED) představují to nejnovější, co technologie nabízí. Na rozdíl od displejů LCD/LED, kde pixely vyžadují podsvícení, displeje OLED využívají organickou polovodičovou sloučeninu, která při průchodu elektrického proudu vyzařuje viditelné světlo. Tyto displeje OLED jsou tak malé, že jednotlivé pixely lze osvětlovat přímo, čímž odpadá potřeba podsvícení a panelu LCD.

Spotřeba energie v tmavém režimu

Tmavý režim funguje na různých displejích různě. Displeje LCD-LED používají podsvícení, které svítí konstantní intenzitou. Pro ztmavení místa elektrický proud manipuluje s krystaly tak, že se světlo zablokuje. To vyžaduje energii. Naproti tomu displeje OLED realizují tmavý režim prostým vypnutím konkrétních diod OLED, což šetří elektrickou energii. Je zřejmé, že tmavý režim u displejů OLED šetří elektrickou energii, ale to nemusí nutně platit pro displeje LCD-LED.

Snížení spotřeby energie v tmavém režimu

Snížení spotřeby energie u displejů OLED v tmavém režimu závisí na jasu displeje a uživatelském rozhraní aplikace. Jas displeje závisí na intenzitě osvětlených pixelů. Intenzita je definována jako množství energie dopadající normálně (tj. světlo dopadající kolmo na povrch) na jednotku plochy za jednotku času. Čím větší je intenzita, tím větší je spotřeba energie a tím větší je odběr energie. Protože uživatelské rozhraní aplikace nemůže uživatel měnit, je pro tmavý režim relevantní proměnnou jas obrazovky.

Verdikt

Je tedy zřejmé, že tmavý režim skutečně šetří energii, ale pouze u zařízení OLED. Je to proto, že konstrukce displejů OLED je taková, že tmavý režim nevyžaduje energii na blokování světla manipulací s krystaly, jako je tomu u displejů LCD-LED. Místo toho lze vypnout jednotlivé pixely, čímž se vytvoří dostatečně tmavá místa a osvětlí se pouze potřebné pixely.

Zdroj: scienceabc.com