Sestřelil 100 ruských cílů ze 100. Systém IRIS-T SLM má stoprocentní úspěšnost. Válka je nejlepší reklama

Německé protiletadlové systémy IRIS-T SLM mají na kontě 100 sestřelů ruských cílů ze 100 střel. Ukrajinci chtějí více a skutečná válka je nejlepším marketingem vojenského vybavení. Co je systém IRIS-T SLM a jaké má specifikace?

Zprávy o německých plánech na dodávku systémů IRIS-T SLM na Ukrajinu se poprvé objevily v červnu a první soupravy dorazily na Ukrajinu v říjnu, jak napsal server EurAsian Times. Nyní to vypadá, že stejně jako u norsko-amerických systémů NASAMS máme stoprocentní účinnost proti ruským cílům.

Protiletadlový systém IRIS-T – co to je a jak funguje

Pozemní verze systému IRIS-T SLM od společnosti Diehl Defence je pokračováním dřívějších řízených střel vzduch-vzduch IRIS-T, které byly vyvíjeny od 90. let jako nástupce AIM-9 Sidewinder. Výsledek práce, který byl zaveden do služby v roce 2005 u německého letectva, má dolet přibližně 25 km a využívá vektorování tahu, které v kombinaci s rozsáhlými řídicími plochami zajišťuje senzační manévrovací schopnosti.

Kromě toho je střela schopna přežít přetížení přesahující 60 G a výrobce vychvaluje její schopnost bojovat s přilétajícími střelami středního doletu AIM-120 AMRAAM. Střela využívá k navádění na cíl infračervený senzor čtvrté generace, známý také jako IIR, který je zcela necitlivý na světlice a systémy elektronického boje. Velmi zjednodušeně řečeno, senzor IIR vidí tepelný obraz cíle a dokáže se zaměřit pouze na třením ohřátý plášť letadla nebo střely, což starší typy nedokážou.

Tato raketa byla základem pro vývoj pozemní verze, která se liší především větším raketovým motorem a přidáním komunikačního spojení a kompletního navigačního systému GPS podporovaného inerciálním systémem. Poslední dva doplňky slouží k navádění střely za letu, dokud se senzor IIR nepřiblíží natolik, aby mohl cíl zaměřit již sám. Samotná střela se pohybuje rychlostí 3 Machy (1021 m/s) a cíl je zničen tříštivou hlavicí, jak uvádí server Army Recognition.

První testy systému byly dokončeny v roce 2014 a Německo si jej, navzdory absenci nízké vrstvy protivzdušné obrany, neobjednalo (ještě před rokem tam nikdo nepomýšlel na plnohodnotnou válku v Evropě). Proto byl IRIS-T ve verzích SLS a SLM vyráběn pouze pro vývoz do Švédska, Norska nebo Egypta. Lze očekávat, že díky dobrým výsledkům systému na Ukrajině se systém ISIS-T SLM dostane do dalších zemí.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, armyrecognition.com