Sbohem vánočnímu stromku? Objevte nový dekorativní trend pro prosinec 2024
V obchodech už nakoupíme vánoční kolekce a mikulášské nadílky, přestože je podzim, mnoho Čechů už pořídilo i vánoční dárky. Vánoční stromeček, kapr a cukroví. To jsou tradice, na které nedá většina lidí dopustit, doba jde ale kupředu – a s ní i touha po změně.
Vánoční stromeček se stal neodmyslitelnou součástí českých Vánoc už v devatenáctém století. Dostal se k nám z Německa, kde se zdobil už od století šestnáctého. Poprvé začaly zdobit stromečky šlechtické a bohatší měšťanské rodiny. Stromy se tradičně zdobily perníčky, sušeným ovocem anebo ořechy.
Dnes se zdobí skleněnými ozdobami mnoha barev a tvarů, světýlky a řetězy. Vybrat ten nejkrásnější, nejsymetričtější strom, který by měl ještě ty nejhustší větve, aby na nich ozdoby hezky vynikly, je poměrně umění. Velká spousta stromků navíc náročným zákazníkům například svojí výškou anebo tvarem nevyhovuje.
Nemusíme být kovanými ochránci přírody, aby nám došlo, že živé vánoční stromky přináší kromě pověstného ducha Vánoc i pořádnou ekologickou zátěž. Monokulturní plantáže vánočních stromků nejsou prospěšné pro ekosystém. Kvůli jejich pěstování mohou být vykáceny jiné lesní porosty a nejrůznější chemikálie používané k ošetření či hnojení stromků mohou mít negativní dopad na půdu. Pokud jsou pak stromy importovány z jiných zemí, navyšuje se uhlíková stopa.
Vánoční stromeček? Letí do kontejneru
Největším problémem je pak samotné zacházení se stromy. Stromeček se totiž doma ohřeje (v tom lepším případě) jen po dobu pár týdnů a pak už letí zase do kontejneru. Města pak nemají často možnost stromečky zkompostovat, ty končí na skládkách, kde se rozkládají a uvolňují kyslíkové plyny. Pěstování stromků také spotřebovává hodně vody. Sem tam se nevyhneme ani nelegálnímu kácení stromů z lesů.
Máme i jiné možnosti
I proto začínají mnozí lidé pochybovat o tom, zda je nutné kácet ročně tisíce stromů a zda je to vůbec etické podobně jako vysoká spotřeba balicího papíru anebo zabíjení kaprů přímo na ulici. Vždyť dnešní doba nám poskytuje tolik jiných možností!
A lidé, kteří se rozhodnou živý stromek na Vánoce vynechat navíc ještě ušetří. Byt namísto živé jedle provoní třeba jen pár větviček či věnec z větví, které seženeme i bez nutnosti pokácení celého stromu. Existují také vonné esence a svíčky, které vůni stromku krásně imitují a dovedou navodit tu správnou atmosféru. A ty mohou být vyrobeny z přírodních materiálů!
Velká spousta lidí také sahá po stromcích v květináčích, které mohou mít přes zimu doma a následně je zasadit například na zahradě anebo před domem. Podobný model už dávno funguje i v mnoha cizích zemích, například ve Spojeném království, kde dokonce některé firmy vánoční stromky pronajímají. Ty pak po svátcích firmě jednoduše vrátíte.
A na popularitě také nabírá umělý stromeček, který ve výsledku šetří peněženku, protože se jedná o jednorázovou investici. Pryč jsou ty doby, kdy byl považován za nevkusný anebo kýčovitý. Umělé stromky prodává široká síť prodejců a vybere si opravdu každý – od správné velikosti až po dokonané rozvětvení větví. Kromě toho se stromečky prodávají i částečně zasněžené anebo v různých jiných zajímavých designech.
U umělých stromků navíc nehrozí opadávání jehličí a nemusíte se trápit s tím, kdy a kam stromeček vyhodit. Navíc se vám nestane, že by k vám přišla návštěva, která je alergická na jehličí či pryskyřici a musela by tak váš domov v rychlosti opustit. Kvalitní bezúdržbový stromek vypadá mimochodem velmi realisticky a občas v sobě má zabudovaná už i světýlka či jiné dekorace, takže i samotná jeho instalace je pak snazší. Nemluvě o tom, že bývá lehčí a lépe se s ním manipuluje.
Jistě, musíme zmínit, že i umělý stromek vytváří uhlíkovou stopu a je navíc vyrobený z plastu (často však už z recyklovaného), doma vám ovšem vydrží i desítky let.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]