Saúdská Arábie ohromuje dalším projektem. Postaví mrakodrap se statisícem bytů

Saúdská Arábie ohromuje dalším projektem. V Rijádu má vyrůst obří mrakodrap ve tvaru krychle. Mrakodrap Mukaab bude 400 metrů vysoká budova, ve které bude mimo jiné místo pro 104 000 bytů, jak píše web World Architecture.

V Rijádu má být postaveno nové centrum s názvem Nová Murabba, jak se bude čtvrť jmenovat. Má být navržena podle moderních trendů. Území o rozloze 19 kilometrů čtverečních bude navrženo a vybudováno jako patnáctiminutové město. To znamená, že do čtvrt hodiny bude možné dojít pěšky na všechna nejdůležitější místa potřebná pro základní potřeby.

Nejvýraznější dominantou nového centra Rijádu bude Mukaab, velký mrakodrap ve tvaru krychle. Budova má rozměry 400 × 400 × 400 metrů, což z ní činí jednu z největších budov na světě. Vešlo by se do ní 20 budov Empire State Building.

Mrakodrap Mukaab má mít rozlohu dva miliony metrů čtverečních. Uprostřed stavby bude stát spirálovitá věž, kolem níž se bude rozprostírat řada budov. Mrakodrap ve tvaru krychle má být branou do nového světa. Propagační video slibuje atrakce jako ze sci-fi filmu.

Nová Murabba má nabídnout užitnou plochu o rozloze přibližně 25 milionů metrů čtverečních. Ta se má skládat z více než 104 000 bytů, 9 000 hotelových pokojů a více než 970 000 metrů čtverečních komerčních ploch. Kromě toho mají 1,4 milionu metrů čtverečních zabírat kancelářské prostory a 620 000 metrů čtverečních má být určeno pro zařízení pro volný čas. Na 1,8 milionu metrů čtverečních připadne na veřejnou vybavenost. Celá čtvrť bude mít vlastní dopravní systém a bude velmi dobře napojena na letiště, které má být vzdáleno 20 minut jízdy autem.

Arabské úřady předpokládají, že čtvrť Nová Murabba bude dokončena do roku 2030. Očekává se, že projekt přispěje k rozvoji země v jiných než ropných směrech. Odhaduje se, že vytvořením nového centra Rijádu vznikne 334 000 nových pracovních míst.

Nejedná se o jediný originální koncept výstavby města, který Saúdové prosazují. Stačí zmínit The Line, obrovské lineární město dlouhé 170 km. První fáze projektu má být rovněž dokončena v roce 2030.

Zdroj: redakce, worldarchitecture.org