Samostatně fungující podvodní farmy připomínají mimozemské stavby

Na některých místech může být stavba skleníku problematická, ať už kvůli zásobování vodou, nebo kvůli počasí. Výzkumníci se však snaží najít řešení těchto problémů, a tak se můžeme setkat s různými inovacemi týkajícími se skleníků a péče o rostliny. Patří mezi ně i projekt nazvaný Nemova zahrada, který se v současnosti nachází 15 metrů pod hladinou moře ve vesnici Noli v severozápadní Itálii, jak uvádí server Yanko Design.

Jedná se v podstatě o podvodní skleník a zemědělskou farmu v obřích plastových koulích a trubkách s rostlinami napojenými na hlavní konstrukci. Každá z těchto koulí pojme 2 000 litrů vzduchu. Samotné rostliny rostou v trubicích, které se spirálovitě stáčejí dolů do středu. Pod mořskou hladinou tak vznikají koule s chapadly, které vypadají trochu jako dílo mimozemšťanů. Skvělé na těchto „zahradách“ je, že jsou soběstačné a nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Slunce se může dostat ke stavbám pod hladinou oceánu a zahřát je. Vlhký vzduch může kondenzovat a následně pronikat do půdy a „zavlažovat“ rostliny uvnitř koule. Takové skleníky by mohly být přínosem pro vyprahlé pobřežní komunity, které se potýkají s nedostatkem zeleně.

Podvodní farmy fungují také jako umělé korálové útesy, které přitahují mořské živočichy. Zpráva neuvádí, zda mají škodlivé účinky na podmořský ekosystém, ale pokud nějaké mají, měly by být s největší pravděpodobností minimální. Zatím se jedná o pouhý experiment a budeme muset počkat, zda se jej podaří zopakovat i v jiných pobřežních komunitách po celém světě.

Zdroj: yankodesign.com, redakce