S Javelinem se dá pálit i ze stromu. Zbraň FGM-148 Javelin je vhodná pro použití z neobvyklých palebných postavení
Protitanková řízená střela FGM-148 Javelin je vysoce účinný prostředek, který je ve srovnání se staršími řešeními, jako je TOW-2, mnohem lehčí a snadněji se používá díky funkci „vystřel a zapomeň“.
Z tohoto důvodu je zbraň FGM-148 Javelin vhodná pro použití z neobvyklých palebných postavení, což se již stalo. Před několika měsíci jsme zaznamenali případ, kdy byl Javelin odpálen z radiového stožáru a nyní ze stromu.
Ukrajinští vojáci se již mnohokrát proslavili svou kreativitou a nejinak je tomu i v tomto případě, kdy ukrajinští vojáci, aby si zajistili lepší palebnou pozici pro systém FGM-148 Javelin, vylezli na strom. Vysvětlíme, proč je takový „trik“ u starších systémů nemožný.
FGM-148 Javelin
Americký systém FGM-148 Javelin se vyrábí od roku 1996 a Ukrajina zatím obdržela především nejranější verze FGM-148A/B/C/D první série Block 0, ale od roku 2006 se vyrábějí i verze FGM-148E série Block 1 s dostřelem 2 500 m oproti nejnovějším verzím s dostřelem až 4 750 m. V roce 2006 se objevily i verze FGM-148E s dostřelem 2 500 m, které se vyrábějí od roku 2006, uvádí web Army Recognition.
Důležité je, že se jedná o systém „vystřel a zapomeň“, což znamená, že střelec nemusí navádět střelu, dokud nezasáhne. To je důležité, protože protitankové střely obvykle letí rychlostí kolem 200 m/s. Při střelbě na cíl vzdálený 2 km tak střela letí přibližně 10 sekund, což při použití automatických systémů sebeobrany v moderních konstrukcích může být dostatečná doba pro odpálení střely na místo odpalu.
Zde se může obsluha po výstřelu okamžitě skrčit, čímž se zvýší její šance na přežití. To vše je možné díky chlazenému infračervenému senzoru čtvrté generace, který vidí tepelný obraz cíle (tzv. IIR). Právě ten navádí střelu na cílový objekt, jako jsou například tanky, jejichž teplota je obvykle mnohem vyšší než teplota okolí.
Stojí však za zmínku, že se Rusové naučili snižovat jeho účinnost používáním vícepásmových maskovacích sítí a útokem za svítání nebo za soumraku, kdy se teplota pancíře blíží teplotě okolí.
V praxi však žádný ruský tank nemůže přežít zásah výkonné tandemové kumulativní hlavice, která je schopna překonat všechny formy ocelových klecí namontovaných na tankových věžích nebo kostky reaktivního pancíře Kontakt-1. Navíc FGM-148 Javelin útočí na horní pancíř tanku, který je mnohem slabší než čelní pancíř, střemhlavým letem.
To vše je uzavřeno v kompletu odpalovacího zařízení a střely o celkové hmotnosti 22,1 kg. To sice není příliš málo, ale ve srovnání s jinými systémy, jako je například Stugna-P, proslulá množstvím zaznamenaných útoků s celkovou hmotností kolem 100 kg, je to efektivní.
Zdroj: redakce, armyrecognition.com