Rusové upravili raketomety BM-21 Grad. Opět vsadili na ochranu v podobě klecí
Na internetu se objevilo krátké video, které ukazuje kolonu ruských raketometů BM-21 Grad. Jedná se o zařízení, které běžně používá Putinova armáda na Ukrajině. V tomto případě však pozornost upoutávají dodatečné komponenty, kterými je každá z viditelných jednotek vybavena.
Z videa vyplývá, že se Rusové rozhodli vyslat do boje další desítky raketometů BM-21 Grad. Zároveň jsou patrné úpravy v podobě klecí namontovaných na každém vozidle.
Takové doplňky byly vidět na technice používané jak Rusy, tak Ukrajinci. Zpočátku se montovaly hlavně na tanky, časem se začaly objevovat i na houfnicích a nyní se Rusové rozhodli tímto způsobem rozšířit i vícehlavňové raketomety BM-21 Grad.
Tento typ klece není řešením, které by výrazně zvyšovalo bezpečnost posádky daného vozidla, ale obě strany konfliktu se pro něj rozhodly nikoli náhodou. Za specifických okolností může dodatečné zabezpečení pomoci, například při útoku municí shazovanou z dronů nebo při použití bezpilotních letounů kamikadze, což na Ukrajině také často dělají vojáci obou znepřátelených táborů.
Důležitá je úprava takového záběru a jeho kvalita. V případě tohoto raketometu BM-21 Grad lze předpokládat, že nebyl pořízen v polních podmínkách. Každé vozidlo dostalo až tři opevnění a byly namontovány na odpalovacích zařízeních, kabinách a motorech. Ochrana byla připravena s ohledem na klíčové konstrukční prvky těchto jednotek. Pokud by útok prostřednictvím bezpilotních letounů selhal, lze takto zesílené vozidlo zničit těžšími střelami.
BM-21 Grad
BM-21 Grad je jednou z nejčastěji používaných zbraní na Ukrajině. Pochází z dob SSSR, v průběhu let byla vyrobena v mnoha exemplářích a dostala se do výzbroje desítek zemí. Největší zásoby mají samozřejmě Rusové.
Jedná se o víceúčelový a samohybný raketomet. Použitý motor umožňuje tomuto téměř 14tunovému kusu techniky zrychlit až na 75 km/h. Rusové přitom vsadili na podvozek z nákladního automobilu Ural-375D a pohon 6×6, uvádí web Army Recognition.
O likvidaci určených cílů se stará raketomet ráže 122 mm. Každá z nich (ve standardní verzi) je vybavena bojovou hlavicí o hmotnosti přibližně 20 kg. Ta umožňuje zasáhnout nepřátelské cíle na vzdálenost až přibližně 20 km.
Zdroj: redakce, armyrecognition.com