Rusové stále aktivně využívají svůj protiponorkový letoun Be-12. Ten pochází z roku 1955. Je to nejstarší stále využívaný letoun v ruské armádě
Rusové nezanevřeli na svoje sovětské dědictví a stále využívají staré letouny Be-12. Ty pochází z roku 1955 a byly používány jako protiponorkové bombardéry. Aktivně byly využívány během studené války.
Berijev Be-12 je letoun vyvinutý pro sovětské námořnictvo jako náhrada za problematickou řadu Be-10 během studené války. Plnil úlohu námořního hlídkového a průzkumného letounu a oproti předchozímu letounu, který měl proudový motor, má tento klasický vrtulový motor. Vývoj začal v roce 1950 a první kusy byly postaveny v roce 1955, ve stejném roce začaly i první letové testy. Do sériové výroby letoun vstoupil od roku 1958. Vyrobeno bylo 28 kusů. Není jasné, kolik z nich je nyní provozuschopných.
Be-12 obvykle obsluhuje čtyři až šest osob. Kromě toho, že přistává a startuje na vodě, má také kolový podvozek. Díky tomu může přistávat a vzlétat jak z vody, tak z klasických letišť. Be-12 má na zádi instalovaný systém MAD (detekce magnetických anomálií), v příďové části radar a na přídi prosklené pozorovací stanoviště. Dolet letounu je cca 2900 km a maximální rychlost je až 912 km/h. Za dob studené války byl používán primárně jako průzkumný a protiponorkový letoun. Několik těchto letounů je umístěno na Krymu.
Zdroj: redakce, defence-ua