Rusové si sestřelili taktický bombardér Su-34. Je to ikona ruského letectva
Rusové přišli o další bombardér Su-34, který však sestřelila jejich vlastní protivzdušná obrana. Nejedná se o první ani poslední případ, jak píše server The Drive. Připomínáme specifikace tohoto taktického bombardéru.
Poblíž Jenakijeva v Doněcké oblasti došlo k sestřelení vlastního taktického bombardéru Su-34 Rusy. Nejedná se o první případ, kdy Rusové sestřelili vlastní taktický bombardér Su-34.
Rusové mají problémy se svými systémy IFF, protože radarové signatury letadel používaných Ukrajinou a Ruskem jsou podobné. Koneckonců nejnovější ruská výzbroj jsou převážně vývojové verze zařízení vyvinutého v éře SSSR. V současné době bylo fotografiemi potvrzeno celkem 20 sestřelených taktických bombardérů Su-34 (19 Su-34 a jeden Su-34M).
Taktický bombardér Su-34
Bombardér Su-34, v kódu NATO označovaný jako Fullback, je vývojová verze Su-27 určená k provádění útoků na pozemní cíle, která měla časem vytlačit z ruského letectva starší Su-24.
Letoun Su-34 je velmi charakteristický umístěním pilotů vedle sebe, nikoliv nad sebou (tandemové uspořádání), což podle Rusů mělo zlepšit jejich spolupráci. Konstrukčně se však jedná o zvětšený Su-27, u něhož byla vpředu přidána ocasní plocha kachního typu a byla posílena odolnost letounu proti pozemní palbě z protiletadlových zbraní, jak uvádí web Military Today.
Například kokpit pilotů byl vyztužen titanem, aby měli větší šanci na přežití. Je možné, že právě titanový potah způsobil, že dvojice pilotů přežila sestřelení a dokázala se katapultovat ven.
Jako frontový bombardér je Su-34 schopen nést na 12 pylonech až osm tun munice, od jednoduchých neřízených raketometů S-8, přes rakety Ch-25 až po bomby rodiny KAB o hmotnosti až 1 500 kg nebo dokonce rakety Raduga Ch-59 s doletem více než 200 km. Kromě toho je na palubě kanon GSz-30-1 ráže 30 mm.
Rusko mělo v den zahájení války na skladě něco přes 130 letounů a náklady na jeden letoun se podle informací zveřejněných agenturou RIA Novosti v roce 2008 pohybují kolem 47 milionů dolarů po započtení inflace. To je pro Rusy bolestná ztráta a ruští piloti kromě toho, že nemají odpovídající vybavení, musí mít na paměti i hrozbu ze strany vlastní protivzdušné obrany.
Zdroj: redakce, thedrive.com, military-today.com