Rusové se chlubí, že mají dost svých zbraní. Přitom je získávají ze Severní Koreje

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv navštívil závod v Iževsku, který je domovem karabin systému Kalašnikov. Medveděv tvrdí, že Rusko má zbraní dostatek. Jedná se však o součást ruské propagandy, protože Moskva získává zdroje z Íránu a Severní Koreje, jak píše server Euronews.

Nejedná se o první Medveděvovu návštěvu, poměrně nedávno navštívil také závod Uralvagonzavod v Nižním Tagilu vyrábějící tanky, kde posádce pohrozil trestní odpovědností za neplnění státních zakázek. Poté byl oblečen do černého koženého kabátu, takže Medveděv mnohým připadal jako Herr Flick z populárního komediálního seriálu „Allo ‚Allo!“.

V případě návštěvy Iževska už naopak vidíme Medveděva v normálním obleku, jak obdivuje zbraně koncernu Kalašnikov včetně ručních zbraní, řízených dělostřeleckých granátů nebo bezpilotních letounů.

Výroba koncernu Kalašnikov

Koncern Kalašnikov je známý především výrobou karabin Kalašnikov, ale jejich nejnovější inkarnace AK-12 je velkým zklamáním a dokonce krokem zpět oproti karabinám AK-74M modernizovaným pomocí dílů třetích stran. Na záběrech je vidět také odstřelovačská puška SV-98M a poloautomatická puška SVCh, která měla nahradit pušky SVD. Ty na konci roku 2021 dokončily státní zkoušky a v roce 2022 měla první sériová várka putovat k vojákům Specnaz na testy, jak uvádí web Army Recognition.

Vidíme také těžší dělostřeleckou munici ráže 122 mm nebo 152 mm, konkrétně přesné náboje z rodiny Krasnopol a menší minometné střely ráže 120 mm Gran. Všechno je to přesná munice využívající navádění laserovým paprskem, která poskytuje mnohonásobně vyšší přesnost střelby ve srovnání s běžnou municí.

Rusové vedou vývoj raket rodiny Krasnopol od 80. let minulého století. Používají se na Ukrajině, stejně jako jejich ukrajinský protějšek známý jako Kwitnyk. Ruské střely ráže 152 mm s plynovým generátorem mají mít údajně dosah kolem 20 km a k osvětlení cílů mají sloužit bezpilotní letouny Orlan-10. Naproti tomu minometné střely Gran měly vstoupit do výzbroje až v roce 2022.

Třetí kategorií výzbroje, která byla na záběrech vidět, byly bezpilotní letouny a mezi vystavenými modely byl i průzkumný dron rodiny ZALA. Jedná se o dron se vzletovou hmotností 6,5 kg, který je schopen operovat ve výšce až 3,6 km po dobu až 150 minut ve vzdálenosti až 50 km od základnové stanice.

Ruské sny o soběstačnosti versus realita

Dmitrij Medveděv tvrdí, že Rusko má zbraní a munice dostatek, ale nedávné události nutí o této rétorice pochybovat. Nedávno se objevila zpráva, že Wagnerovci otevřeně kritizovali ruské generály za jejich zásobování municí, a existují případy, kdy Rusové na frontě používali íránské neprůstřelné vesty a dokonce vesty odolné proti noži.

Kromě toho Rusko, přestože získává pomoc z Íránu (který zřejmě také dodává Ukrajincům) a Severní Koreje, začalo porušovat své zásoby munice a vybavení vyráběného na vývoz. Nejkřiklavějšími příklady jsou dělostřelecká munice ráže 152 mm vyrobená pro Ázerbájdžán a tanky T-90S, které Ukrajinci ukořistili nebo zničili a poslali do Indie.

Zdroj: redakce, euronews.com, armyrecognition.com