Rusové sáhli na Ukrajině po tajné zbrani. NATO ji nyní může vyšetřit a neutralizovat
Rusové ostřelují ukrajinské území raketami Iskander-M. Ty mají být vybaveny dosud nevídanými klamnými cíli, které mají uniknout nepřátelské protiraketové obraně, informuje portál NY Times.
Mnoho zbrojních expertů se již několik dní zajímá o to, co by mohla být záhadná zařízení oddělující se od ruských raket Iskander-M. Jejich fotografie kolovaly na sociálních sítích a někteří odborníci měli podezření, že se jedná o bomby z kazetových zbraní. Zástupce amerických zpravodajských služeb, kterého kontaktovali novináři z New York Times, však prý dospěl k závěru, že Ukrajina má co do činění s dosud neznámou návnadou. Zařízení určené k oklamání systému protiraketové obrany a odvedení pozornosti od větších raket.
0,3 m dlouhý projektil ve tvaru šípu je naplněn elektronikou, která generuje rádiový signál rušící nepřátelské radary. Kromě toho má mít také zdroj tepla a tím přitahovat střely, které by mohly zničit rakety Inskander-M. Používání těchto návnad může vysvětlovat, proč má ukrajinská obrana potíže se sestřelováním Inskanderů.
So what does a transponder do and is it better described as a decoy: https://t.co/nIR016Mell pic.twitter.com/SS6VNIbO6Q
— CAT-UXO (@CAT_UXO) March 13, 2022
Může se jednat rovněž o klamné cíle, které se však používají pro rakety s jadernými hlavicemi. Jejich použití v konvenčních střelách dosud nebylo zdokumentováno.
Podle Jeffreyho Lewise z vědeckého institutu v kalifornském Monterey, který poskytl rozhovor deníku New York Times, může použití dosud neznámých návnad svědčit o neopatrnosti a jistém zoufalství ruské armády. Rusko tak prozradilo prvek svých zbraní, který mohou specialisté NATO studovat a analyzovat a následně vymyslet způsob, jak jej neutralizovat.
„Myslím, že mnoho lidí v americké zpravodajské komunitě je nyní velmi vzrušeno.“ uvedl specialista. Podle jeho názoru Iskandery prodávané do jiných zemí tento typ návnady pravděpodobně nemají.
Ruské rakety Iskander jsou mimořádně nebezpečné zbraně. Jedná se o balistické střely krátkého doletu (do 500 km) instalované na mobilní vozidlové platformě. Jsou však známy případy, kdy se rakety Iskander odchýlily od předem stanovené trajektorie a spadly na místě vzdáleném téměř 700 km od místa startu. To zřejmě potvrzuje skutečnost, že Rusové nedodržují ustanovení smlouvy INF („Smlouva o úplném odstranění raket středního doletu“). Tyto zbraně byly dříve použity v Gruzii a Sýrii a nyní se používají k ostřelování ukrajinského území.
Střely Iskander-M jsou díky své schopnosti dosahovat vysokých rychlostí považovány za jedny z nejobtížněji zachytitelných a zneškodnitelných. Tajná návnada pravděpodobně dále sníží účinnost nepřátelské protiraketové obrany.
Zdroj: nytimes.com