Rusové poslali na Ukrajinu modernizovaný systém protivzdušné obrany Pantsir-SM. Dokáže zachytit minidrony i řízené dělostřelecké projektily

Rusko posílá na Ukrajinu nový modernizovaný systém protivzdušné obrany Pantsir-SM, který ve srovnání se základní verzí vykazuje výrazně vyšší účinnost. Provedená vylepšení poskytují výrazně prodloužený dosah i možnost úspěšného sledování. Modernizovaný systém protivzdušné obrany Pantsir-SM navíc dokáže zachytit minidrony či řízené dělostřelecké projektily, jak informuje server Defence Blog.

Pantsir-SM je mobilní systém protivzdušné obrany na nákladním vozidle, který je vyzbrojený řízenými střelami dvojicí dvouhlavňových 30mm automatických kanónů.

Modernizovaný Pantsir-SM zároveň obsahuje pokročilý systém řízení palby s nejmodernějším radarem s fázovanou soustavou pro detekci a sledování spolu s opticko-elektronickým komplexem.

Identifikuje cíle až na vzdálenost 75 kilometrů

Pyšní se schopností identifikovat malé cíle na vzdálenost až 75 kilometrů, zatímco použití nově zavedených řízených hypersonických střel prodlužuje dosah zachycení na 40 kilometrů.

Již dříve zveřejněné základní informace upozornily na integraci Pantsir-SM s novými hypersonicky řízenými střelami, čímž se zdvojnásobil dosah zásahu oproti předchozímu modelu Pantsir-S, který měl dosah 20 kilometrů.

Schopnost systému detekovat a neutralizovat cíle byla rovněž zvýšena z 15 na 18 kilometrů výšky. Kromě toho může modernizovaný systém vedle těchto nových střel využívat i střely z komplexu Pantsir-S1.

Zdroj: Defence Blog