Rusové opět sahají po šrotu a posilují jím obrněné transportéry BTR-82

Válka na Ukrajině ukázala, že kreativita je jednou z vlastností, které vám umožní ocitnout se na nepředvídatelném bojišti a zvýšit své šance na přežití. To vědí jak Ukrajinci, tak Rusové, kteří využívají dostupný materiál k „modernizaci“ své vojenské techniky. Ta nedávno sáhla po kovovém šrotu na opevnění obrněných transportérů BTR-82, jak informoval server Defence Blog. Vysvětlíme vám, co jsou tyto stroje zač.

Rychlé úpravy, které spočívají v přidání kovových prvků na přední část a boky obrněných transportérů BTR-82, mají zvýšit jejich ochranu proti střelbě z ručních zbraní a dělostřeleckému ostřelování. Zranitelnost vůči tomuto typu poškození byla zaznamenána již v prvních dnech války. Ruští vojáci si stěžovali, že pancíř nechrání posádku před ostřelováním, natož před útoky moderních protitankových zbraní, jako jsou Javeliny nebo NLAW.

Rusové opět sahají po šrotu

BTR-82, což je ruský obrněný transportér zkonstruovaný Arzamaským strojírenským závodem, je nejnovější verzí z rodiny transportérů BTR-80. Stroje vstoupily do služby v roce 2011, ale nebyly vyrobeny ve velkém počtu, protože krátce poté se Rusové zaměřili na výrobu lépe vyzbrojeného BTR-82A. Tento model má pancéřovaný trup vyrobený ze syntetického materiálu laminovaného kevlarem, zesílenou podlahu chránící před minami a jinými výbušnými náložemi a jeho interiér je vystlán kobercem proti střepinám.

Konstrukce BTR-82 je stará a neposkytuje takovou ochranu proti výbuchům a střelbě jako současné západní obrněné transportéry. Na svatbě BTR-82A se toho příliš nezměnilo, což vysvětluje použití dalších kovových komponentů Rusy. Při pohledu na snímky dostupné na sociálních sítích je vidět, že odpovídají rozměrům vozidla, které váží více než 15 tun a je 7,65 m dlouhé, 2,9 m široké a 2,8 m vysoké, jak píše server Military Today.

Za zmínku stojí, že ruské obrněné transportéry tohoto typu mohou jet maximální rychlostí až 100 km/h a pojmou až tři členy posádky a sedm vojáků s plnou výbavou. Jsou proto užitečnou, ne-li nezbytnou součástí vybavení v místě operace. Cestující ve vozidle BTR-82A se mohou bránit pomocí oboustranného automatického kanonu ráže 30 mm a kulometu PKTM ráže 7,62 mm. Kromě toho mohou používat dýmovnice ráže 81 mm.

Zdroj: redakce, defence-blog.com, military-today.com