Rusové nechtěně prozradili místo, kde opravují své tanky. Jaké tanky opravují a kde se nachází?

Zveřejňování materiálů o umístění vybavení a důležitých vojenských středisek na webu může druhá strana konfliktu snadno zneužít. To byl případ Rusů, kteří nevědomky pomohli Ukrajincům lokalizovat zařízení, kde se opravují poškozené tanky T-72, píše server Defense.

Rusové zveřejnili na internetu video, na němž je vidět jejich vlastní vojenská základna, kde se opravuje v boji poškozená technika. Uživatelům internetu trvalo jen několik hodin, než zjistili přesné souřadnice zařízení.

Záběry byly pravděpodobně pořízeny ve strojírenském závodě v Gorlovce, který po obsazení města zcela zchátral. Budova se nachází asi 15 km od frontové linie, a proto je v dělostřeleckém dosahu ukrajinských ozbrojených sil. Na poskytnutých materiálech je vidět, že se v zařízení opravují mimo jiné tanky T-72, které ruské armádě pomalu začínají docházet. Podívejme se na tato vozidla blíže.

Poškozené tanky T-72

Rusové sahají po stále starších rezervách, včetně stárnoucích konstrukcí tanků rodiny T-62. Důvodem může být skutečnost, že Ukrajinci od nich převzali značný počet modernizovaných tanků T-72B3/B3M nebo T-80BWM.

O problémech Putinovy armády svědčí i to, že na Ukrajinu posílají i tanky T-62, které měly původně putovat do Sýrie. Proto by nemělo být překvapením, že se Rusové snaží opravit každý model T-72, který byl poškozen, ale nebyl ukořistěn nepřítelem.

Mluvíme o sovětských základních tancích, které se vyrábějí od 70. let a od svého vzniku prošly mnoha zásadními modernizacemi. Tyto stroje tvoří páteř ruských obrněných sil. V posledních letech byly moskevským ozbrojeným silám dodávány zejména varianty T-72/B3M.

Server Defence24 před třemi lety upozornil, že ačkoli se nevyrovnají nejnovějším verzím amerických Abramsů a německých Leopardů, pro země na východním křídle a vlastně i pro NATO jako celek představují v případě ozbrojeného konfliktu potenciálně značnou hrozbu. Když byly v sovětské éře vyvíjeny tanky T-72, bylo to dáno především cenou. Cílem bylo vytvořit levný tank, který by bylo možné vyrábět v masovém měřítku.

Jednou z nejběžnějších modernizací je T-72B3 vybavený hladkým kanónem ráže 125 mm, kulometem ráže 7,62 mm a kulometem ráže 12,7 mm. Vozidlo má reaktivní pancíř Kontakt-5, který ho chrání před útoky řízenými a protitankovými střelami. Novější verze byly navíc vybaveny pancířem, který chránil zadní část korby.

T-72B3 je vybaven například zaměřovačem PNM-T Sosna-U, který umožňuje pozorovat objekty ze vzdálenosti až 4 km, a digitálními radiostanicemi R-168-25U-2 systému Akwieduk. Standardní verze vozidla má hmotnost 41,5 tun. Stroj je poháněn dieselovým motorem W-46 o výkonu 780 koní.

Na zpevněné silnici dosahuje T-72 maximální rychlosti 60 km/h a v terénu 40 km/h. Dojezd je 450 km, ale při použití přídavných palivových nádrží lze dojezd prodloužit o dalších 150 km.

Zdroj: defense-ua.com, defence24.pl, Wikipedia