Rusové budou čelit masakru v zákopech. Ukrajinci obdrželi francouzský „déšť smrti“. Roznětky RALEC F3 jdou snadno namontovat na hroty granátů

Ukrajina měla z Francie obdržet várku bezkontaktních roznětek RALEC F3, které výrazně zvyšují účinnost všech dělostřeleckých granátů ráže 155 mm, do nichž jsou namontovány. Vysvětlujeme, jaký to má účinek.

Ukrajina se v současné době potýká s nedostatkem dělostřeleckých granátů, takže jakýkoli způsob zvýšení jejich palebné síly a přesnosti je nesmírně cenný. Jedním ze způsobů, jak zvýšit účinnost dělostřeleckých granátů, je použití modernějších roznětek, které lze snadno namontovat na hroty granátů.

Přezdívá se jim „déšť smrti“

Obvykle se používají jednoduché rozbušky, které aktivují TNT nálož při nárazu do země, ale k dispozici je i mnoho dalších pokročilejších možností. Patří mezi ně moduly s navigačními systémy GPS a INS a sekcí pro korekci trajektorie, jako je například M1156 PGK (Precision Guidance Kit) a také jednodušší bezkontaktní rozbušky, jako je RALEC F3.

Rozbušky RALEC F3 mohou být v závislosti na preferencích střelce nastaveny tak, aby standardně vybuchly při dopadu na cíl nebo několik metrů nad zemí. Stojí za zmínku, že klasické dělostřelecké granáty nejsou nejúčinnější proti silným polním opevněním, protože dostatečně silné hromady zeminy nebo vrstva pytlů s pískem mohou zastavit střepiny vzniklé roztržením ocelového litého těla granátu, píše server CAT. Rusové tak budou čelit masakru v zákopech.

Jiná situace nastává, pokud k výbuchu dojde ve vzduchu, kdy střepiny nenarazí na výše zmíněné překážky, které by mohly chránit vojáky v zákopech. Stojí za zmínku, že dělostřelecké šrapnely mohou mít v závislosti na vzdálenosti dostatečnou sílu, aby prorazily i několik desítek milimetrů oceli. Díky tomu jsou schopny prorazit přilby nebo neprůstřelné vesty.

Jedinou formou ochrany, stejně jako u střely M30A1 s alternativní hlavicí obsahující náklad 182 000 wolframových nábojů, je být v době útoku v zákopu nebo obrněném vozidle.

Zdroj: redakce, CAT