Ruský jaderný minomet Tulipán neměl šanci. Ukrajinci si s ním poradili s lehkostí
Ukrajinci „ulovili“ další ruský samohybný těžký minomet 2S4 Tulip. Postaralo se o to ukrajinské dělostřelectvo, které je schopno eliminovat ruské dělostřelectvo založené na stále starším vybavení protibaterijní palbou, jak píše server Defence24. Vysvětlujeme, jakou hrozbu představoval nejtěžší minomet na světě.
V Doněcké oblasti ukrajinské dělostřelectvo zlikvidovalo posádku a přinejmenším poškodilo těžký minomet 2S4 Tulpan, kterých mělo Rusko oficiálně na skladě pouze devět. Na záběrech je vidět, jak řidič prchá s poškozeným minometem poté, co střela zlikvidovala zbytek posádky, která byla venku.
Po zohlednění nedávných ztrát se jejich počet snížil na šest. Je však třeba poznamenat, že teoreticky může Rusko ztracené kusy nahradit starými kusy ze skladů z dob SSSR, protože teoreticky by jich tam mělo být stále několik set.
Nicméně vzhledem ke stavu těchto skladů, může být skutečný počet použitelných minometů několikanásobně nižší.
2S4 Tulpan – největší minomet na světě s jadernou municí
Samohybné minomety 2S4 Tulip byly v SSSR zavedeny do výzbroje v 70. letech 20. století, ale jejich kořeny sahají až do druhé světové války, konkrétně k taženému obléhacímu minometu M240. Rusové snili o samohybném pevnostním torpédoborci, a tak se jim jej podařilo zasadit na podvozek použitý pro kanónovou houfnici 2S3 Acacija.
Vzhledem k obrovské ráži 240 mm používá minomet náboje 53-F-864 o hmotnosti 130 kg, z nichž až 32 kg tvoří výbušnina. Ty mohou vybuchnout okamžitě po zásahu nebo se zpožděním, což je ideální pro střelbu na opevnění. Z tohoto důvodu Rusové minomety použili k ostřelování areálu metalurgického závodu Azovstal v Mariupolu.

Navzdory obrovské palebné síle však mají tyto střely poměrně krátký dolet, a to do 10 km, i když se používal i 228 kg projektil s raketovým urychlovačem s doletem až 18 km na úkor nižší přesnosti. Minomet 2S4 Tulpan může teoreticky střílet i projektily s jadernou, kazetovou, chemickou nebo napalmovou hlavicí o síle 2 kT, jak uvádí server Army Recognition.
Je však třeba poznamenat, že vzhledem k velikosti munice je rychlost střelby minometu pouze jeden výstřel za minutu a přechod z pochodového do palebného postavení nebo naopak je velmi dlouhý. To činí minomety 2S4 Tulipan velmi zranitelnými vůči protibaterijní palbě, čehož Ukrajinci zřejmě rádi využijí.
Zdroj: redakce, defence24.pl, armyrecognition.com