Rusko se chlubí svými HIMARS. Je to ale jen sovětská modernizace

Na veletrhu IDEX 2023, který se právě koná v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, se Rusové snaží prosadit na trhu zemí Blízkého východu. Jedním ze silných bodů výstavy je jejich protipól systému HIMARS, systém Tornado-S, jak píše server Eurasian Times.

Veletrh IDEX, který se koná každé dva roky, je jednou z největších akcí svého druhu na světě a vždy přiláká mnoho vystavovatelů. Letos je zde velmi aktivní ruský obranný sektor, který z pochopitelných důvodů není na podobných výstavách pořádaných v USA nebo v Evropě vítán.

V případě Spojených arabských emirátů naopak přítomnost Ruska není překvapivá, protože obě země v průběhu let spolupracovaly na řadě vojenských projektů, jejichž výsledkem byl například protiletadlový systém Pancir-S1 nebo nákup bojových vozidel pěchoty BMP-3 a protitankových řízených střel 9M133 Kornet ze strany Emirátů.

Tornado-S – podle Rusů lepší než M142 HIMARS

Válka na Ukrajině názorně ukázala účinnost amerických systémů M142 HIMARS, s nimiž si ruská protiletadlová obrana pomocí střel GMLRS neporadí. Rusové naproti tomu již několik let vyvíjejí nástupce BM-30 Směrč, Tornado-S, kterých měli na konci roku 2021 na skladě pouze 20 kusů. Systémy se zapojily do bojů, neboť zbytky nových raket pro tento systém byly nalezeny mimo jiné u Nikolajeva.

Základem systému Tornado-S je stejně jako u jeho předchůdce dvanáctinásobné navádění raket ráže 300 mm, pouze tyto nyní využívají navádění na základě satelitní navigace (GLONASS nebo GPS pro exportní zákazníky). Rusové se chlubí 15-20násobným zlepšením přesnosti střelby, což je nepravděpodobné vzhledem k tomu, že rakety ve starém systému byly neřízené. Rusové se také chlubí tím, že mohou nastavit cíle individuálně pro každou z 12 raket.

Rusové také zvyšují dolet na 300 km, ačkoli jiné zdroje uvádějí více než 200 km, což převyšuje dolet systémů HIMARS se střelami GMLRS (70-80 km) a GMLRS-ER (asi 150 km). Za to může větší ráže raket 300 mm oproti 227 mm a jejich délka (téměř 8 m oproti necelým 4 m), která prozaicky umožňuje, aby se do nich vešlo více raketového paliva, jak uvádí server Army Recognition.

Cenou je však snížená mobilita systému vyžadující osmikolový podvozek. Jedná se v podstatě o identickou koncepci jako ukrajinská modernizace BM-30 Směrč v podobě střel Wilcha-M2 s doletem přes 200 km.

Rusové však mají kvůli západním sankcím problémy s výrobou moderní vojenské techniky a snaží se zachránit pomocí Číny, která u příležitosti veletrhu IDEX hledá zahraniční partnery ochotné spolufinancovat další vývoj.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, armyrecognition.com