Rusko provokuje u polských hranic svými letouny. Jaké letouny Rusko použilo?

Italské letectvo hlásilo incidenty s ruskými letadly. K jejich zachycení byly použity italské letouny Eurofighter Typhoon umístěné v Polsku. S jakými letadly Rusko provokovalo?

1. srpna 2022 dorazily čtyři italské stíhačky Eurofighter na 22. základnu taktického letectva v Malborku, spolu s dalšími letouny NATO. Letouny se účastní mise NATO Baltic Air Policing a v posledních dnech byly dvakrát přepraveny letecky. Jejich cílem bylo zachytit ruské letouny, které se blížily k hranicím NATO a směřovaly také do švédského vzdušného prostoru.

O události informovalo italské letectvo na svém účtu na Twitteru, kde mezi obrázky zveřejnilo také fotografie zachyceného letadla. Na jedné z nich jsou dva letouny Su-24.

Pravděpodobně se jednalo o stroje 4. útočného pluku námořní pěchoty umístěného v Kaliningradské oblasti. Tento pluk má dvě letky – jednu vybavenou letouny Su-30SM a druhou Su-24M, které vyfotografovali Italové, jak píše server RFERL.

Su-24 – vzdušní útočníci

Ruské bombardéry jsou letouny starší generace. Nyní, když byly všechny nemodernizované letouny Su-24 staženy, Rusko používá letouny Su-24M/M2.

Mají modernizovaný navigační a zaměřovací systém PNS-24M Tigr, navigační modul SVP-24 (Glonass) a modernizované vybavení kabiny, které zahrnuje head-up displeje a multifunkční obrazovky, jak uvádí server Military Today.

Letouny vyvinuté v 60. letech a vyráběné do roku 1993 mají měnitelnou geometrii křídel, váží přibližně 1,5 kg a jsou vybaveny systémem pro řízení a kontrolu. 40 tun a může nést až 7 tun výzbroje. Byly určeny pro úderné mise, které se prováděly ve velmi malé výšce, aby se vyhnuly protiletadlové obraně.

Letoun je dlouhý 22,5 metru s prodlouženým rozpětím křídel přes 17 metrů a je poháněn dvěma motory AL-21, které mu umožňují dosáhnout rychlosti 1 650 km/h a doletu přes 2 700 km.

Zdroj: rferl.org, redakce, military-today.com