Rusko přišlo o obrněný vlak. Vysvětlíme vám, co byl zač

Anton Heraščenko, poradce ukrajinského ministra vnitra, na sociálních sítích oznámil, že Ukrajinci vyhodili do povětří ruský obrněný vlak poblíž Melitopolu, jak uvedl server Newsweek. Vysvětlíme vám, co to je a k čemu se používal.

Heraščenko prostřednictvím Telegramu a Twitteru sdělil: „pod vagónem s personálem vybuchlo výbušné zařízení. Koleje jsou poškozené, počet zraněných a mrtvých se v současné době zjišťuje.“ Zprávy o tom, že Ukrajinci vyhodili do povětří ruský obrněný vlak, zatím nebyly oficiálně potvrzeny, ale stojí za to připomenout, o jakou techniku se jedná.

Ruský obrněný vlak na Ukrajině

Na začátku března byl na Ukrajině spatřen obrněný vlak. Jeho výskyt vyvolal lavinu posměšných komentářů. Bylo kritizováno, že Kreml používá zastaralé vybavení, ale ne všechny vlaky tohoto typu pamatují dávnou minulost. Moderní a dobře vyzbrojená vozidla mohou být stále cennou a účinnou zbraní. Od standardních vlaků se liší mimo jiné ochranou v podobě pancéřování a vagónů vyzbrojených dělostřelectvem a kulomety, jak napsal server Sky.

V materiálu, který se dostal na web, je vidět vlak sestávající z plošiny se dvěma obrněnými vozidly, lokomotivou a protiletadlovým vagónem, na němž jsou dvě dělostřelecké soupravy s 23mm kanóny. Za ním je několik vozů. Mezi nimi upoutá pozornost velký náklad zakrytý plachtou, další lokomotiva a prázdné nástupiště na konci.

Záběry byly pořízeny poblíž Melitopolu, ale není jasné, zda Heraščenko informoval o výbuchu tohoto konkrétního vozidla. Předpokládá se, že Rusko má celkem čtyři nebo pět obrněných vlaků ze sovětské éry. Ty byly vyvinuty na počátku 70. let 20. století za účelem ochrany Transsibiřské magistrály. Každý vlak se skládal z několika vagonů se základními tanky, obrněnými vozidly, zásobovacími vozidly, železničním opravárenským zařízením a protiletadlovými děly. Tloušťka pancíře použitého v této konstrukci se pohybovala mezi 5 a 20 mm.

Ruské obrněné vlaky se dodávají v různých konfiguracích. Obvykle se používají k doprovodu zásobovacích vlaků, opravám tratí v oblastech, kde probíhají boje, podpoře pěchoty nebo přepravě cenného vybavení a materiálu i osob. Rusko je použilo během druhé čečenské války, během války v Gruzii v roce 2008 a v poslední době se objevily i na Ukrajině.

Zdroj: sky.com, Wikipedia, newsweek.com