Ruské ztráty v Chersonu. Sovětský šrot se mísí s moderností

Ukrajinci obsadili velký kus území na jižní frontě a Rusové hromadně opouštějí desítky tanků T-62M a také T-80BVM. Je překvapivé, že se zde nachází takové množství starožitností, ale najdeme zde i moderní kopie. Probíráme některé zajímavé nálezy.

Poslední dny na chersonském úseku byly pro Rusy noční můrou. Možná ještě větší než porážka v Izjum. V nadcházejících dnech lze očekávat podobný nárůst nalezené ruské munice. Překvapující je však nyní množství opuštěných tanků, zejména z rodiny T-62M/MV, které se vyskytují mnohem častěji než na východní frontě. Ukrajincům se také podařilo získat několik velmi moderních tanků T-80BVM.

T-62M – Chruščovův tank po modernizaci

Tanky T-62 byly vyvinuty v 60. letech 20. století jako modernizace starších tanků T-55, kde byl mimo jiné nahrazen kanón o ráži 100 mm kanónem o ráži 115 mm a zesílen pancíř. Stojí za zmínku, že i poté, co do služby vstoupily novější tanky T-64 a T-64, byly některé starší tanky T-62 v 80. letech modernizovány na standard M/MV.

Tento model obsahoval přídavné kompozitní pancéřové moduly na věži a trupu, které jsou na fotografiích dobře viditelné. Ty zvyšují ochranu antiky na úroveň, kterou nabízejí nejstarší tanky T-64 a T-72. T-62M má také upravený systém řízení palby spolu s laserovým dálkoměrem, který umožňuje odpalovat z děla protitankové řízené střely 9K116-2 Shakespeare.

BMP-1. I kovový šrot může být účinný

Tanky T-62MV byly navíc obaleny kostkami reaktivního pancíře Kontakt-1, což zvýšilo hmotnost tanku o čtyři tuny, takže pro zachování manévrovatelnosti byl použit výkonnější motor o výkonu 620 koní. Nicméně účinnost těchto tanků na dnešním bojišti je téměř nulová a slavná klec, která je čistě emocionálním pancířem, na této situaci nic nemění.

Jejich pancíř neposkytuje ochranu ani proti zbraním pamatujícím konec studené války a hlavní zbraň není schopna prorazit pancíř tanků T-72 a jim podobných. Tanky nemají ani schopnost nočního boje, takže jsou vhodné pouze jako podpora pěchoty s tříštivou a demoliční municí.

Ještě v srpnu se objevovaly zprávy o tom, že T-62M budou použity jako zakopané stacionární palebné body s prodlouženým dosahem, které budou rozmístěny na Ruskem okupovaném území v Chersonské oblasti.

T-80BVM – jeden z nejlepších ruských tanků

Tanky T-80BWM jsou jedny z nejnovějších ruských strojů. Jejich výroba byla zahájena až v roce 2017. Rusko jich před výbuchem mělo pravděpodobně kolem 200. Podle zprávy The Military Balance 2021 jich v roce 2020 měli přesně 190.

Kolik těchto strojů bylo na začátku války v provozu, zůstává rovněž otevřenou otázkou. Ztráty činí nejméně 46 jednotek potvrzených fotografiemi. Vše na základě databáze sestavené serverem Oryx.

Tanky T-80BVM vznikly přestavbou starších tanků T-80BV, které kromě důkladné opravy dostaly např. úpravu na delší penetrátory APFSDS, elektrické otáčení věže, moderní systém řízení palby Sosna-U založený na moderní termovizní kameře třetí generace Catherine-FC od firmy Thales, těžký dvouvrstvý reaktivní pancíř Relikt navržený tak, aby poskytoval ochranu proti střelám i s tandemovou kumulativní hlavicí.

Některé z těchto tanků získali Ukrajinci. Vojáci si je pochvalují a výše uvedené exempláře budou s největší pravděpodobností opraveny a přemalovány do ukrajinských barev. Za zmínku také stojí, že kvůli sankcím není Rusko v současné době schopno nahradit ztracené T-80BVM novými. Každá ztráta proto představuje velmi významné oslabení schopností.

Zdroj: oryxspioenkop.com, Wikipedia, Twitter, redakce