Ruské vozidlo BMP-1AM Basurmanin se dočkalo modernizace. Pancíř ale zůstal pořád slabý

Bojové vozidlo pěchoty BMP-1AM Basurmanin je nejnovější přírůstek do arzenálu ruské armády, jenž reprezentuje pokus o levné, ale efektivní modernizaci stávající vojenské techniky. Toto vozidlo, představené v roce 2020, slouží jako náhrada za starší modely BMP-1, které byly vyvinuty v 60. letech 20. století. Přestože základní konstrukce vozidla pochází z dob studené války, jeho výzbroj prošla zásadní modernizací.

Klíčovou změnou je nahrazení původní věže vozidla bezpilotním bojovým modulem BPPU-1, který je převzat z vozidla BTR-82A. Tento modul je vybaven automatickým kanónem ráže 30 mm a spřaženým kulometem ráže 7,62 mm. Díky nízké hmotnosti modulu, pouhých 1,7 tuny, si vozidlo zachovává svůj vztlak a pohyblivost. Důležitou novinkou je i umístění střelce, nyní bezpečněji integrovaného do korby vozidla, což společně s modernizovanými komunikačními systémy a novým motorem UTD-20S1 zvyšuje efektivitu a bezpečnost posádky, píše portál Defence Blog.

Avšak i přes tyto inovace zůstává pancéřování vozidla BMP-1AM Basurmanin nedostatečné vůči silnějším útokům. Korba vozidla chrání pouze proti střepinám a střelám z ručních zbraní, což vyvolává otázky ohledně jeho odolnosti na moderním bojišti. Tento aspekt vedl k přezdívce „rakve na pásech“, což odráží obavy ohledně ochrany posádky v případě vážnějšího konfliktu.

Modernizace BMP-1AM Basurmanin tak představuje pokus o vyvážení mezi náklady a bojovou efektivitou. Zatímco nová výzbroj a technologie poskytují lepší útočné schopnosti, absence výraznějšího zlepšení v pancéřování zůstává slabým místem. Toto vozidlo je příkladem modernizačních snah, které se snaží prodloužit životnost stávajících platforem v omezeném rozpočtu, ale zároveň zdůrazňuje výzvy, s nimiž se armády po celém světě setkávají při aktualizaci svých arzenálů pro 21. století.

Zdroj: Defence Blog