Ruské superzbraně, kterými Kreml straší Západ. Toto jsou Putinova esa v rukávu

Ruští politici pravidelně více či méně otevřeně vyhrožují státům, které jsou považovány za nepřátelské. Podporují je informacemi o nových, jedinečných zbraních, které „nemají ve světě obdoby“. Jakými zbraněmi se Rusko snaží zastrašit svět?

Jaderný dron Poseidon 2M39

Práce na této zbrani byly odhaleny v roce 2015 a o média informovala o ruském testování nové zbraně. O Poseidonu se toho moc ale neví. Má to být autonomní jaderné bezpilotní torpédo s doletem až 10 000 km, jak uvádí web Naval News.

Předpokládá se, že se bude pohybovat blízko mořského dna rychlostí přibližně 55 km/h a jeho stealth vlastnosti mu mají pomoci vyhnout se případné nepřátelské obraně. Očekává se, že výbuch Poseidonu s několikamegatunovou jadernou hlavicí v blízkosti pobřeží způsobí „atomové tsunami“ a zničí pobřežní oblasti napadené země.

Poseidon nedávno připomněl ruský televizní kanál. Moderátor Dmitrij Kiseljov, považovaný za neoficiální hlas Kremlu, vyhrožoval, že zničí Británii právě touto zbraní. Někteří odborníci sice berou existenci Poseidonu vážně, jeho údajné technické údaje se však zdají být nerealisticky přehnané, což existenci takové zbraně zpochybňuje.

Letoun 5. generace Su-57

Su-57 je jediným ruským letounem 5. generace. Jeho prototyp vzlétl v roce 2009 a v roce 2021 byla zahájena sériová výroba ve velmi malém měřítku. Rusové tvrdí, že do roku 2028 budou mít tři pluky přezbrojené novým vybavením, ale vzhledem k dosavadnímu tempu výroby je nutné brát tato prohlášení skepticky.

Rusové zdůrazňují sofistikovanost Su-57 a jeho „bojové“ použití v Sýrii a na Ukrajině. Zatímco o samotném faktu použití těchto letounů není pochyb, o výzbroji, kterou používají, se dá polemizovat. Během bojové mise na Ukrajině byly letouny Su-57 ve skutečnosti vybaveny archaickými raketami Ch-59, které byly upevněny pod křídly. V této konfiguraci byl letoun pouhou létající vzletovou plošinou, která díky podvěšené výzbroji postrádala vlastnosti stealth, jak píše web We are The Mighty.

Pravděpodobně nejvěrohodnější názor na Su-57 vyslovili indičtí odborníci. Indie se po mnoho let podílela na programu vývoje tohoto letounu, který ve skutečnosti spolufinancovala, protože Su-57 (v modifikované verzi) měl být dodán i indickému letectvu.

Indie nakonec od programu odstoupila, protože byla zklamaná, že Su-57 nesplňuje její požadavky. Podle indických odborníků fungují řešení, kterými se Rusové chlubí, pouze v laboratoři.

Balistické rakety RS-28 Sarmat

Na rozdíl od bájného Poseidonu rakety RS-28 Sarmat skutečně existují, což Vladimir Putin nenechává zapomenout. Ruský prezident se o těchto zbraních zmiňuje u příležitosti většiny cvičení a manévrů, kterých se strategická raketová vojska účastní.

Sarmat (v kódu NATO Satan 2) je mezikontinentální balistická střela nové generace. Má tři stupně, měří 35 metrů na délku a váží 210 tun. Oproti starším raketám se jejím konstruktérům podařilo výrazně zkrátit pracovní dobu raketového motoru. Díky zkrácené práci pohonného systému je obtížnější jak zjistit samotný fakt odpálení rakety, tak sledovat její let.

V důsledku toho je obtížnější vypočítat trajektorii střely a následně i čas a místo jejího pádu, což může výrazně ztížit fungování protiraketové obrany. Další komplikací je možnost, že raketa nese více hlavic (MIRV hlavice), z nichž každá může zasáhnout jiný cíl a některé z nich mohou být fantomové cíle, které mají zmást obranu nepřítele a odvést jeho pozornost od hlavic se smrtícím nákladem, informuje web Shephard.

Hypersonická kluzná střela Vanguard

Sarmat může nést také hypersonickou střelu Vanguard. Ministerstvo obrany Ruské federace v prosinci 2020 uvedlo, že první pluk raketových sil již byl přezbrojen touto inovativní zbraní, která nahradila starší balistické rakety R-36M2 Vojevoda. Podle prezidenta Putina je to nejdokonalejší zbraň, kterou nikdo na světě nemá.

Jak píše server Top War, střela Vanguard (označení celého systému je 15P771 Vanguard a samotná střela je 15A35-71) je hypersonická kluzná střela, která může nést jadernou hlavici. Díky své velmi vysoké rychlosti, která až dvacetkrát převyšuje rychlost zvuku, a schopnosti manévrovat ve vertikálním i horizontálním směru je schopen proniknout obranou nepřítele.

Zdroj: topwar.ru, shephardmedia.com, wearethemighty.com, navalnews.com