Ruské Kamikaze drony Lancet-3 využívají čipy umělé inteligence od společnosti Nvidia

Na internetu se objevily snímky pozůstatků ruského bezpilotního letounu Lancet-3. Tento konkureční model se skládal mimo jiné z čipů Jetson TX2 od společnosti Nvidia a komponent od firmy Xilinx, kterou nyní vlastní AMD, jak uvádí web Sun Dries. Vysvětlujeme, jak se v něm komponenty západních společností ocitly.

Kamikaze dron Lancet-3 je jediným ruským bezpilotním systémem, který je schopen způsobit Ukrajincům škody. Drony Lancet-3 byly poprvé předvedeny v roce 2019, bojové použití v Sýrii o rok později. Jedná se o 12kg konstrukci s doletem 40 km a více, v závislosti na zdrojích, nesoucí 3kg ženijní demoliční nálož KZ-6 schopnou propálit 215 mm pancéřové oceli, uvádí na webu Army Recognition.

Srdcem byl běžný čip Jetson TX2 od společnosti Nvidia a komponenty od Xilinx

Stejně jako Írán, i Rusové používají pro svůj pancíř komponenty, které si může každý kutil volně objednat ze vzdálených koutů světa. Druhým zdrojem je získávání specifických komponent z již vyrobených zařízení, jako jsou grafické karty, základní desky nebo dokonce bílá technika. Stačí, aby konkrétní čip měl dostatečné parametry pro použití ve výzbroji.

Oběma těmito způsoby Rusko získalo přístup k čipům Nvidia Jetson TX2 a komponentám Xilinx, přestože se společnosti z místního trhu stáhly. Jetson TX2 od společnosti Nvidia je čip určený pro umělou inteligenci, určený pro široký katalog objektů internetu věcí. Jedná se o již staré řešení s výkonem například 6,7 GFLOPS ve výpočtech FP32, které bylo uvedeno v roce 2016, a nyní máme na trhu čipy Jetson AGX Orin s výkonem 5,3 TFLOPS (5300 GFLOPS) za identických podmínek.

Modul Jetson TX2 využívá procesor ARM Parker vyrobený v 16nm litografii sestávající ze dvou jader Denver 2 (celkem 2 MB paměti L2) a čtyř jader Cortex-A57 (2 MB paměti L3). Kromě toho čip obsahuje grafickou kartu založenou na mikroarchitektuře Pascal s 256 jednotkami CUDA, jak píše web Tech Power Up.

Zdroj: redakce, sundries.com, techpowerup.com, armyrecognition.com