Ruská chlouba, tank T-90M neměl proti střelám ze 70. let šanci. Protitanková dělostřelecká munice z Evropy vidí tepelný obraz cíle
Odhaduje se, že Rusové mají na skladě jen asi stovku nejmodernějších tanků T-90M, takže ztráta kteréhokoli z nich je pro Ukrajinu významným úspěchem. Jedním z účinnějších způsobů jejich likvidace je dělostřelectvo s vhodnou municí z Evropy. Přinášíme pohled do zákulisí zničení tohoto exempláře tanku T-90M.
Tank T-90M ukrytý v lese byl ostřelován dělostřelectvem. Tank byl, soudě podle videa, zasažen submunicí ze specializované protitankové munice SMArt 155 nebo Bonus. Skutečně, ve vzduchu je vidět výbuch a po několika vteřinách zřetelný sloup ohně z věže tanku, kde došlo k proražení pancíře a následnému výbuchu munice.
Houfnice FH-70 jsou konstrukcí z konce 70. let 20. století z Velké Británie, Itálie a Německa. Jedná se o sofistikované tažené houfnice o hmotnosti 9 tun s vlastním motorem o objemu 1,7 litru, který funguje jako generátor a umožňuje houfnici pohybovat se rychlostí až 16 km/h.
Houfnice FH-70 má dostřel 24 km až dokonce přes 30 km v závislosti na použité munici a rychlost střelby až 6 ran/min. Kromě toho je možné vypálit třírannou salvu za pouhých 13 sekund, nebo za osm, pokud má houfnice automatický nabíjecí systém.
Protitanková dělostřelecká munice z Evropy
Na Ukrajinu dorazila protitanková dělostřelecká munice Bonus a SMArt 155. Jedná se o dělostřelecké granáty, které explodují nad danou oblastí. Uvolňují dvě inteligentní submunice se senzory, jako jsou infračervené senzory čtvrté generace, které vidí tepelný obraz cíle, a/nebo lidary či radary.
Ještě za letu skenují oblast o rozloze až desítek tisíc metrů čtverečních a navádějí se na zjištěné cíle. V případě modulu Bonus s bojovou hlavicí typu EFP, která je schopna prorazit přibližně 140 mm oceli, se nepoužívá padák pro zpomalení sestupu, který je přítomen například v submunici střel SMArt 155. V případě modulu Bonus s bojovou hlavicí typu EFP, která je schopna prorazit přibližně 140 mm oceli, se nepoužívá padák pro zpomalení sestupu, jak píše web Mezha.
Stojí také za zmínku, že nálože EFP, přestože mají na papíře horší průbojnost než kumulativní hlavice, fungují mnohem lépe proti štítům, jako je tyčový pancíř nebo kostky reaktivního pancíře. Místo kumulativního proudu zde máme explozivně formovaný kinetický penetrátor pohybující se rychlostí 2000 m/s, proti němuž je velmi obtížné se bránit.
Zdroj: redakce, BAE Systems, mezha.media