Rostlina, která zaručeně odpudí mouchy a nic nestojí. Doma by ji měl mít každý
Sedíte na terase, vychutnáváte si sklenku vychlazeného nápoje a grilovaný steak. Vtom se ale objeví. Nejprve jedna, pak dvě, a za chvíli jich je celé hejno. Bzučí vám kolem hlavy, sedají na jídlo, lezou po stole. Romantická atmosféra je pryč, nahrazena otravným bzučením a neustálým odháněním dotěrného hmyzu.
Mouchy nejsou jen otravné. Představují také hygienické riziko. Přelétávají z odpadků na jídlo, přenášejí bakterie a mohou způsobovat různé nemoci. Jejich přítomnost v kuchyni je obzvlášť nežádoucí. Nikdo z nás nechce, aby mu po jídle sedala moucha, která před chvílí hodovala na shnilém ovoci v koši. Musíme neustále hlídat jídlo, zakrývat ho a dbát na zvýšenou hygienu. A přesto se zdá, že se much zbavit nelze.
Much se zbavíte touto běžnou rostlinou
Existuje totiž jedno jednoduché a přírodní řešení, tajná zbraň proti tomuto hmyzímu nepříteli. Něco, co už možná máte doma nebo snadno seženete. Není to žádná chemikálie ani past, ale něco mnohem elegantnějšího a přirozenějšího.
Představte si rostlinu s charakteristickou vůní, kterou mouchy nesnáší. Voní svěže a příjemně pro nás, ale pro mouchy je to pach, který je spolehlivě odradí. Stačí mít tuto rostlinu na okně či poblíž dveří a much se zbavíte jednou provždy.
Tahle zázračná rostlina není žádná exotika. Naopak, je velmi běžná a pravděpodobně ji dobře znáte. Často se používá jako oblíbené „koření“ do řady pokrmů. Její aroma osvěží dech a dodá jídlům nezaměnitelnou chuť.
Ano, řeč je o mátě. Tato nenápadná bylinka se zelenými lístky a fialovými kvítky je postrachem všech much. Obsahuje totiž silice, zejména mentol, které mouchy odpuzují. Nesnáší její výraznou vůni a raději se jí velkým obloukem vyhnou.
Mátu vypěstujete v květináči na parapetu i na zahrádce
Pokud se rozhodnete pěstovat tuto aromatickou bylinu doma, je důležité zvolit správný květináč. Ideální je hliněný nebo plastový s průměrem alespoň 20 cm a otvory ve dně pro odvod přebytečné vody. Na dno nasypte vrstvu drenáže z keramzitu nebo štěrku.
Substrát by měl být lehký, propustný a bohatý na živiny. Můžete použít směs zahradního substrátu a kompostu v poměru 2:1 nebo si připravit vlastní směs z rovných dílů zahradní zeminy, kompostu a perlitu či písku pro lepší provzdušnění.

Máta má ráda vlhko, ale nesnáší přemokření. Zalévejte pravidelně, vždy až když substrát proschne. Přes zimu zálivku omezte. Jednou za 2-3 týdny přihnojte slabým roztokem tekutého hnojiva pro bylinky.
Květináč umístěte na světlé stanoviště, ideálně východní nebo západní okno. Máta prospívá i v polostínu. Nesnáší prudké polední slunce, které ji může spálit. Pokud mátu pěstujete v kuchyni, dopřejte jí alespoň 4-5 hodin denního světla. Na zahradě vyberte pro mátu polostinné stanoviště s vlhčí, úrodnou půdou.
Mátu využijete proti mouchám v různých podobách
Pokud vás trápí mouchy v domácnosti nebo na zahradě, máta může být vaším přírodním pomocníkem v boji proti nim. Aromatické silice obsažené v listech totiž mouchy a další hmyz odpuzují. Rozmístěte proto čerstvé větvičky máty na okna, poličky nebo stůl a mouchy se vašemu domovu vyhnou obloukem. Mátu také můžete nasušit, rozdrtit a použít jako repelentní zásyp v mističkách. Účinný je i odvar z mátových listů, kterým postříkáte místa s výskytem much.
