Robotická 3D tiskárna postaví první ohnivzdorný dům

Aditivní výroba, známá také jako 3D tisk, je univerzální technika, která dokáže vytvářet různé předměty z různých materiálů. Široce se uplatňuje v různých průmyslových odvětvích, například ve strojírenství, architektuře a medicíně. Tato technologie se osvědčila jako spolehlivá a efektivní – od malých strojních součástí až po velké konstrukce, jako jsou mosty.

Jednou z nově vznikajících aplikací 3D tisku je stavebnictví, kde může nabídnout rychlá a efektivní řešení pro stavbu domů a dalších objektů.

Robotická 3D tiskárna společnosti RIC Technology pomůže v lednu 2024 postavit ve Walnutu v Kalifornii první požárně odolný betonový dům v USA, který bude postaven přímo na místě, píše portál Inceptivemind.

Spojené státy se potýkají s nedostatkem bytů, zejména v obydlených rezidenčních oblastech, a přidávání doplňkových bytových jednotek (ADU) je nákladově efektivní způsob, jak tento problém řešit. Využití 3D tisku pro rekonstrukci starých domů nebo výstavbu ADU v přeplněných čtvrtích však může být náročné. Tradiční metody 3D tisku nejsou pro ADU vhodné, protože vyžadují velké a složité stroje, které se nevejdou na malé dvorky.

ADU dům bude také nehořlavý a ohnivzdorný, aby se řešila krize s lesními požáry v Kalifornii. 3D tisk se dobře hodí pro stavbu ohnivzdorných domů díky nehořlavé povaze betonu.

Vnější stěny budou vyrobeny 3D tiskem z betonu – nehořlavého materiálu. Střecha bude navíc vyrobena z oceli a jistících desek, čímž se bude lišit od jiných 3D tištěných domů, které mají často dřevěné konstrukční střechy. Kromě toho společnost Builtech zpevní také místa domu, která jsou tradičně náchylná k požárům, jako jsou okapové otvory a okna.

„ADU bude postaven bez jediného kusu dřeva nebo hřebíku – žádné „palivo“ na hlavní konstrukci,“ řekl Aaron Liu, generální ředitel společnosti Builtech Construction Group.

Zdroj: Inceptivemind