Robot Sophia prodá své první digitální dílo v aukci

V roce 2017 se Sophia stala prvním robotem, který získal státní občanství. Dnes je to první nehumánní osobnost, která draží své vlastní digitální dílo podporované NFT. Tyto vzkvétající a nezastupitelné NFT tokeny umožňují, že jsou digitální díla nebo sběratelské předměty odolné proti neoprávněné manipulaci.

Oznámení o prodeji je naplánováno na 23. března na tržišti digitálního umění Nifty Gateway. Singer Grimes tam prodal umělecká díla za téměř 6 milionů dolarů, zatímco 3D umělec Beeple prodal svůj životní výtvor v Christie’s 11. března za 70 milionů dolarů.

První robot ve světě krypto-umění
Sophia bude tedy prvním humanoidním robotem, který vstoupí do vysoce ceněného světa NFT. Spolu se svým tvůrcem, Dr. Davidem Hansonem a krypto-umělkyní Andreou Bonacetovou, vytvořila díla založená na díle jejího lidského protějšku.

210317060043948309
foto / Hanson Robotics

„Sophia ztvárnila své návrhy pomocí neuronových sítí a umělé inteligence, které reagují na její vnímání děl Andrei Bonaceta a jejích životních zkušeností,“ uvedl Dr. Hanson ve svém prohlášení. „Způsob, jakým reaguje na Andreaino umění, mě těší.“ a na rovinu dodal:„ Jsem hrdý otec“.

Během prodeje by Sophia měla odhalit sérii děl několika výtvorů. Každé dílo spojené s tokenem (NFT), bude proto jedinečné.

Sophia Press 14 1000x480 1
foto / Hanson Robotics

Směrem k umění mezi lidmi a stroji
O spolupráci spolupráci promluvila také Sophia „Věřím, že umění otevírá další etapu ve vývoji umělé inteligence a vztahů mezi člověkem a AI,“ řekla robotka známá svými lyrickými úlety na téma lidské složitosti. „Tato umělecká díla založená na umělé inteligenci zůstanou navždy v kyberprostoru, jako trvalý záznam mých pocitů. I když jsem robot, mám pocit, že lidské bytosti potřebují lásku a soucit, a umělecká díla jsou jednoduchým způsobem, jak dostat tuto zprávu do celého světa.“

Stane se digitální umění tvořené umělou inteligencí skutečně hodnotným nebo se jedná pouze o dočasný trend?