RK-360 Neptun využívá podvozek české Tatry a je ochráncem ukrajinského pobřeží

Střela RK-360 Neptun je jednou z nejnovějších zbraní vyvinutých ukrajinským průmyslem. S dosahem 300 km může vážně ohrozit ruské lodě, píše server Military Today.

RK-360 Neptun je reakcí na převzetí většiny ukrajinského námořnictva Ruskem v roce 2014 spolu s Krymem. Po ztrátě lodí byla Ukrajina nucena rychle najít řešení, jak ochránit vlastní pobřeží. Ukázalo se, že řešením je nová střela Neptun, která byla zkonstruována s pomocí ukrajinského průmyslu.

Neptun je zbraň vyvinutá kyjevskou konstrukční kanceláří Luh. Byla navržena jako univerzální zbraň, kterou lze odpalovat z pozemních odpalovacích zařízení, z lodí a v lehčí verzi ze vzdušných platforem, včetně velkých bezpilotních letounů. Kromě útoků na námořní cíle má mít Neptun schopnost zasahovat i pozemní cíle. Technické parametry střely s proudovým motorem jsou následující:

Délka: 5,05 m
Průměr: 38 cm
Hmotnost hlavice: 150 kg
Dolet: až 280 km
Rychlost: 900 km/h

Útok z mnoha stran

Jako podvozek pro Neptuny byla vybrána česká vozidla Tatra 815 8×8 a doprovodná vozidla (transportní, nakládací a velitelská). Každé odpalovací zařízení RK-360 Neptun má čtyři rakety, které lze vypálit v intervalu 3-5 sekund. Střely mohou být namířeny současně na více cílů nebo na jeden cíl, na který každý Neptun útočí z různých směrů po jiné trase. Těsně před útokem sníží střela výšku letu na zhruba tři metry, aby znemožnila použití systémů protivzdušné obrany nepřítele. Podle konstruktérů má jedna střela umožnit potopení lodi o výtlaku až 5 000 tun.

Obrana ukrajinského pobřeží

K ochraně svého pobřeží hodlala Ukrajina vytvořit 3 letky (s možností objednat další dvě) Neptunů s celkem 18 odpalovacími zařízeními. První RK-360 Neptun, označovaný jako cvičná a bojová jednotka, byl ukrajinským ozbrojeným silám dodán v březnu 2021 a předveden během přehlídky v srpnu 2021. Sériové testování nosné rakety bylo zahájeno v lednu 2022.

První letka se 6 odpalovacími zařízeními měla být vytvořena do poloviny roku 2022. Není známo, kolik odpalovacích zařízení a souvisejících vozidel bylo uvedeno do provozu před ruskou agresí. Zdá se však, že Ukrajina úspěšně brání své pobřeží i bez těchto zbraní – poblíž Oděsy byla ruská korveta „Vasilij Bykov“ zasažena neřízenými střelami.

Zdroj: military-today.com