Revoluční houfnice RCH 155 bude „řádit“ na Ukrajině. Je to sen dělostřelců

Na seznamu německé pomoci Ukrajině v záložce realizované je 18 moderních kolových houfnic RCH 155, takže to vypadá, že se Ukrajinci během několika týdnů stanou jejich prvními globálními uživateli, jak píše server Army Recognition.

Jedná se o nejmodernější systém, který byl poprvé představen v roce 2014 na veletrhu Eurosatory a který do značné míry vychází ze systému Panzerhaubitze 2000, ale je upraven pro leteckou přepravu letadlem A400M. RCh 155 váží pouhých 39 tun, zatímco PzH 2000 váží 57 tun.

Z tohoto důvodu je podvozek tvořen transportérem GTK Boxer, na kterém je namontována plně automatická věž AGM (Artillerie-Geschütz-Modul), kde automatický nabíjecí stroj manipuluje se střelami i prachovými náplněmi. Proto jsou k jeho obsluze zapotřebí pouze dva vojáci a společnost Krauss-Maffei Wegmann se chlubí možností navrhnout v budoucnu dálkově ovládanou variantu.

Schopnosti houfnice RCH 155

V současné době je největší pozornost při konstrukci dělostřelectva věnována schopnosti rychle zaujmout a opustit palebné postavení, protože v dravosti dělostřeleckých radarů a digitálně integrovaných dělostřeleckých systémů může být i několikasekundové zpoždění při opuštění postavení fatální.

V současnosti vyráběné dělostřelecké systémy, jako jsou AHS Krab, PzH 2000 nebo kanónové houfnice Zuzana 2, musí střílet po zastavení a po vypálení salvy několika střel potřebují maximálně minutu na opuštění palebného postavení. Mezitím je houfnice RCH 155 schopna střílet za pohybu rychlostí 30 km/h, což výrazně ztěžuje boj s ním protibaterijní palbou.

Výzbroj RHC 155 tvoří standardní kanon ráže 155 mm o síle 52 ráží, který umožňuje ostřelovat cíle na vzdálenosti do 30 km při použití nejlevnější munice jako DM121 nebo OFd MKM, do 40 km při použití střel s plynovým generátorem nebo až do vzdálenosti přibližně 60 km při použití střel s raketovým nosičem jako M549A1. Naproti tomu při použití experimentální munice Vulcano 155 GLR, které bylo na Ukrajinu dodáno nejméně 255 kusů, se dolet zvyšuje až na 70-80 km, jak uvádí server Military Today.

Použité dělo je schopno střílet rychlostí až 9 ran/min a je schopno, stejně jako PzH 2000, střílet v režimu salvy s pěti střelami MRSI, kdy všechny vystřelené střely dopadají na cíl téměř současně, což zvyšuje chaos a destrukci.

Stručně řečeno, první výstřel je vystřelen pod co nejostřejším úhlem, aby střela urazila co nejdelší vzdálenost, a další výstřely jsou vystřeleny pod mírnějším úhlem. Dolet salvy tedy závisí na tom, který projektil letí nejplošeji, a obvykle se pohybuje mezi 20-30 km. RCH 155 má zásobu munice 30 nábojů a díky kolové plošině může jet rychlostí 100 km/h.

RCH 155 je nejnovějším „módním výstřelkem“ v oblasti dělostřeleckých systémů a bude zajímavé sledovat, jak se osvědčí ve válečných podmínkách. Připomeňme si, že například PzH 2000 měl ve válce problémy, zatímco polské Kraby, navzdory papírově méně působivé specifikaci, žádné problémy neměly.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, military-today.com, Wikipedia